Je to jako každý rok... alespoň myslím, že i milovníci zimy vítají první jarní paprsky a v kalendáři odpočítávají poslední dny, kdy nám ještě bude vládnout paní zima. Nakonec všichni netrpělivě očekáváme první jarní den 2013. Nebo se pletu?
A jak to tedy s tím opravdu PRVNÍM jarním dnem je?
První jarní den 2013 je dnem jarní rovnodennosti, kterou slavili už například Keltové, Řekové, Římané, Germáni a třeba takoví staří Sumerové a Babyloňané začínali nový rok právě jarní rovnodenností - v tuto chvíli noc trvá stejně dlouho jako den (tedy dvanáct hodin). Takže v době, kdy Slunce stane přesně nad rovníkem, nastává jaro.
Obvykle je to 20. nebo 21. března, ale toto datum se může i v dalších letech mírně měnit, protože každý rok nastává jarní rovnodennost přibližně o šest hodin později než v roce předchozím - zapomeňte tedy na staré školní znalosti, díky kterým spojujeme první jarní den s datem 21. března (toto datum bude opět prvním jarním dnem až v roce 2102!). Za změnou data prvního jarního dne stojí přestupné roky.
Astronomické jaro nám bude až do roku 2043 začínat dnem 20. března, po tomto roce se jeho začátek posune dokonce už na 19. března.
Klimatologické jaro ale každý rok začíná už 1. března a končí 31. května. Ptáci se začínají vracet z teplých krajin, mnohdy ještě pod sněhem vykukují první jarní květy - sněženky a příchod jara věští také kvetoucí kočičky. Z úlů vylétají první včely, teploty letí nahoru a místo sněhu se obvykle z nebe na naše hlavy snáší déšť...
Cítíte tu vůni ve vzduchu?
Ano, to už je jaro! Co nám asi letos přinese?
ChytráŽena.cz