Letošní počasí si s námi opět nemilosrdně pohrává - snad ve snaze dokázat, že komunistické „Poručíme větru, dešti“ už dávno neplatí. Obyvatelé některých obcí naší republiky mají touto dobou stále plné ruce práce s odklízením škod napáchanými povodněmi a v hlavě úplně jiné myšlenky, než třeba kam vyrazit v létě na dovolenou nebo jak zhubnout do plavek.
Přesto většina z nás má to štěstí, že může řešit jen pomalu se blížící konec školního roku, nadcházející léto a s ním spojené mnohem příjemnější „starosti“. Jak je to tedy s prvním letním dnem?
První letní den 2013
I když podle kalendáře léto ještě nenastalo, první letní den už máme letos vlastně za sebou. Zní to asi dost pomýleně, ale vysvětlím: podle kritérií ČHMÚ (Českého hydrometeorologického ústavu) první letní den je den, ve kterém maximální teplota vzduchu byla 25°C a vyšší. Podle těchto kritérií u nás tím letním dnem byl již 18. duben, kdy se teploty pohybovaly na celém území nejčastěji mezi 23 a 27°C a na většině stanic byly překonány dosavadní teplotní rekordy z roku 1934 (v průměru o 5°C). Nejvyšší naměřená teplota činila dokonce 28,7°C a zaznamenali ji v severočeských Doksanech. Tím se letošní 18. duben stal nejteplejším „letním“ dnem v historii.
Astronomicky připadá první letní den na začátek letního slunovratu, kdy se Slunce na své zdánlivé pouti po obloze u nás dostává nejseverněji - takže jak si jistě pamatujeme ze školy, toto datum připadá na 21. červen 2013. Konec léta se váže k podzimní rovnodennosti (Slunce přechází přes rovník), která nastává v letošním roce 22. září 2013. V meteorologii a vůbec v běžném životě považujeme za letní měsíce červen, červenec a srpen. V mnoha zemích na světě se k velké části léta samozřejmě váží i letní prázdniny.
Během astronomického léta se zkracují dny a prodlužují noci. V létě si na své přijde nejedna romantická duše; je to totiž také období, kdy se nejlépe pozorují hvězdy a je největší výskyt padajících hvězd. Tak se nezapomeňte dívat - a až uvidíte padat hvězdu, něco si přát.
ChytráŽena.cz