Musím přiznat, že kovidová omezení měla i své výhody: díky nim jsme se prakticky po letech podívali do míst, která jsme měli takříkajíc za humny a přesto (nebo právě proto) jsme jim nevěnovali valnou pozornost. Prostě na celodenní víkendové výlety jsme vždy měli vhodnější cíl cesty, což se v době pandemie samozřejmě změnilo.
Hrad Rychmburk byl jedním z těch opomíjených míst. Ono nebylo divu, protože ještě v poměrně nedávné době nebyl přístupný veřejnosti. Hrad byl stejně jako ostatní po roce 1945 znárodněn a jeho budova sloužila sociálním účelům - nejprve zde byl domov pro staré občany a od roku 2007 domov pro dlouhodobě duševně nemocné dospělé. Poslední klienti měli hrad opustit snad teprve v loňském roce.
Zabloudili jsme sem tedy v době, kdy
možnosti našich výletů a procházek byly omezené na náš okres,
ale nakonec jsme byli rádi. Udivilo nás, na jak malebném místě
jsme se najednou ocitli. S překvapením jsme také teprve tady
zjistili, že domov pro duševně nemocné (Domov na cestě) je z
hradu již přestěhován. Přestože zatím byl hrad z důvodu
covidu nepřístupný, probíhají stavební práce, díky kterým je
hrad připravován na svou první turistickou sezonu! Jak na nedaleké
vývěsce informovala Správa hradu Rychmburk, hrad a jeho okolí má
v turistické sezoně 2021 již plně sloužit turistickému ruchu a
kulturním aktivitám. Správa hradu se těší na setkání s
prvními návštěvníky a doufá, že jim turisté zachovají přízeň
i do budoucna.
Od května by měla být přístupná první trasa, tedy základní prohlídkový okruh. Ten by měl návštěvníky seznámit s historií panství Rychmburk. Letos by se také mělo opět pro veřejnost otevřít hradní sklepení a věž s vyhlídkou. Hrad bude nabízet i několik míst pro svatební obřady, oddat se můžete nechat například v koncertním sále nebo v zahradě. Na dalším rozšiřování návštěvnických možností se bude pracovat v následujících letech; počítá se i s tím, že hrad bude po náročné přestavbě poskytovat ubytovací služby. Turistické zázemí hradu by měl doplňovat i starý pivovar, který s hradem sousedí. Najdete ho v historickém jádru hospodářských objektů vlevo před mostem k hradu. Pivo se tu vařilo od 30. let 16. století až do roku 1925, kdy pivovar skončil kvůli vzniku konkurenčního většího pivovaru v Hlinsku. Vpravo před mostem jsme si mohli projít krásně udržovanou a právě rozkvetlou malou zahradu.
Možná už se sluší napsat, že hrad najdete ve východních Čechách, v Pardubickém kraji, v okrese Chrudim, asi 5 km východně od města Skuteč. Je součástí obce Předhradí, která se nachází nedaleko zříceniny hradu Lichnice - o té už jsem se zmiňovala v předchozím článku (je to tudíž jedna z možností výletu do okolí). Dříve se i vesnice pod hradem jmenovala Rychmburk, avšak v roce 1948 byla přejmenovaná na Předhradí. Hrad stojí ve skále nad údolím řeky Krounky. Nad mohutným příkopem vytesaným ve skále vede k hradní bráně kamenný most. Tento středověký hrad byl postavený nejspíše na začátku 13. století. Hrad byl dobře opevněný a nebylo snadné ho dobýt. Husité ho obléhali dvakrát, ale ani jednou se jim hrad dobýt nepodařilo. Z původního hradu se do dnešních dní dochovala jeho věž s kuželovitou střechou. Vystřídalo se tu mnoho pánů, k nejznámějším patří například český šlechtic a spisovatel Smil Flaška z Pardubic, k dalším významným majitelům patřil rod Valdštejnů, Kinských nebo Thurn-Taxisů.
Milovníci různých legend a pověstí nebudou ošizeni ani na Rychmburku: podle jedné z nich tehdejší majitel panství Jaroslav Berka nechal na hradě zaživa zazdít svou dceru Markétu, protože se odmítala vdát za muže, kterého jí vybral. Na hradě se při rekonstrukci jednoho portálu našly lidské kosti – možná na té legendě něco bude a Markétina duše dodnes nenašla klid a bloudí hradními chodbami...
Už se těšíme, že se sem znovu vrátíme a hrad si prohlédneme také zevnitř. Tohle kouzelné místo a jeho okolí rozhodně stojí za návštěvu!
ChytráŽena.cz