Kdo si myslíte, že je v přírodě největší parádník - kromě žen? Známe a viděli jej snad již všichni alespoň jednou v životě. Je to - PÁV.
Znáte snad většího parádníka? Hodně lidí jej přirovnává i k vlastnosti nemilé a tou je pýcha. Má však být na co pyšný.
Jak říká La Fontaine v bajce Jak si páv stěžoval Junoně - Poznala vůbec příroda většího parádníka?
Tito ptáci jsou opravdu od pradávna chováni pro nesmírnou krásu svého peří. Setkáváme se s nimi nejen v parcích, ale i v zahradách zámků a dnes již i u drobných chovatelů, u kterých jsou okrasou hospodářství.
Pokud byste zatoužili i Vy mít svého krasavce doma na zahradě, tak pár rad. Pro domácí chov jsou nejvhodnější 3letí pávi a 2leté pávice. To je již kompletně vzrostlé jejich nadocasní peří. Optimální chovné hejno se skládá z jednoho samce a čtyř až pěti samic. Chovat jen samce je téměř nemožné a nevhodné, neboť se nám může stát, že bude utíkat a hledat si společnost - třeba i u sousedovic drůbeže. Pávice dosahuje dopělosti ve dvou letech a začne snášet vajíčka. Na jaře pět až šest, a sedí na nich 28 dnů. Paví mláďata jsou velmi choulostivá, nemají ráda vlhkost a chlad. Před tímto je opravdu musíme ochraňovat. Pávice stejně jako jiná drůbež vodí svá kuřata a velmi pečlivě se o ně stará. Páv jako správný otec se zdržuje poblíž a je připraven kdykoli v nebezpečí zakročit.
Kdo by si je měl pořídit, kde by se měli dobře? Především páníčci, kteří mají dostatek prostoru a hlavně tolerantní sousedy. Pávi totiž kromě toho, že vynikají krásou svého peří, umějí se také dost hlasitě projevovat.
Ale co? Pokud bychom chtěli doma mít něco zvláštního, nemusí to být zrovna páv. Do paneláku se nehodí a na tu krásu nesmírnou se můžeme kdykoli přece podívat v zoo.
Autor: iva312