Minulý týden jsme vyrazili na dovolenou, a za nás, jak jinak než po naší krásné české vlasti. Opravdu s manželem nemáme potřebu jezdit nebo dokonce létat někam do ciziny, smažit se u moře, když máme hezké Česko... a máme ho rádi. Navíc počasí asi odpovídalo i tomu u moře.
Naše první zastavení bylo ve Žďáru nad Sázavou. Již jsme tu před pár lety byli, ale moc se nám líbí jak zámek, tak i zámecký park, tak jsme si toto místo rádi zopakovali.
Kousek před zámkem nás čekalo překvapení na jednom domě. Visí zde několik plyšových medvědů, což nás, sběratelé medvídků, donutilo zastavit a jít si dům vyfotit. Pěkné. Na parkovišti před zámkem na nás jako na zavolanou čekalo jediné volné místo a my mohli vyrazit do zámeckého parku.
Zámek byl postaven již ve 13. století a neobyčejně zajímavé dějiny zde psali od té doby cisterciáčtí mniši, geniální architekt Jan Blažej Santini Aichel nebo současní majitelé zámku, rodina Kinských.
Najdete zde Muzeum nové generace, Galerii rodu Kinských, Zámeckou kavárnu. Můžete projít Tam i zpátky klášterem a zámkem.
My s manželem milujeme zámecké parky, zde najdete Vodácké muzeum, Kolowratskou věž, jezírko s lekníny a s altánem a celkově mnoho hezkých míst. Lavičky k odpočinku, krásné květiny. O stromech, které rostou v zámeckém parku, ani nemluvě.
Dnešní podoba parku pochází z 19. století, kdy zámek i park nechal v letech 1869-1873 přestavět majitel světelského panství František Josef hrabě Salm-Reifferscheidt. Park doznal anglické krajinářské úpravy, jeho součástí se staly i drobné zahradní stavby, z nichž jsou dodnes patrné především kamenné lavičky, altánky, Andělský a Čertův most nad kamennou strží pod přelivem rybníků, kamenné a březové mostky a podobně. Park se rozkládá na ploše asi 16 hektarů, porosty dřevin v parku mají místy až lesní charakter. Dřívější úprava je nejpatrnější v okolí zámku, park byl členěn severojižní osou. Významnou pozoruhodností zdejšího parku jsou pozůstatky alpína s leknínovou tůňkou pod Dolním rybníkem.
Upravený park se nám líbí díky velkému množství udržovaných cestiček, lávek a mostků, laviček k posezení a romantických zákoutí se zajímavými místy k zastavení. Pod Čertovým mostem se nachází pískovcová socha čerta, kterou navrhl a zhotovil student místní akademie. Na okraji zámeckého parku můžete najít památník českého skautingu. Kaskáda rybníků je využívána jako koupaliště i jako místo pro rybaření.
Kamenný pomník zakladatele českého skautingu Antonína Benjamina Svojsíka a básníka a nadšeného skauta Jiřího Wolkera stojí blízko Horního rybníka. Památník nese nápis: „K prvnímu tábořišti čsl. skautů procházeli Světlou n. S. profesor A. B. Svojsík, zakladatel čsl. junáctví v r. 1912 a básník-skaut Jiří Wolker v r. 1916. V upomínku světelští junáci L. P. 1947“
Zámecká krása, která jistě stojí za návštěvu, co říkáte?
ChytráŽena.cz