Bydlíme jen asi 32 km od Mariánských Lázní, a tak jsou lázně častým cílem našich návštěv. V září jsem měla narozeniny, přijeli za mnou přátelé z dalekého Jablonce nad Nisou a chtěli jsme hezké počasí využít k ještě lepšímu výletu.
Tím místem se stala rozhledna Hamelika, která se nachází na stejnojmenném vrchu, vy výšce 723 metrů nad mořem, jižně od lázeňského centra Mariánských Lázní. Vrch Hamelika náleží Tepelské vrchovině a leží v jejím západním cípu, poblíž hranic se Slavkovským lesem a Podčeskoleskou pahorkatinou.
Na rozhlednu jsme se vydali od parkoviště u Koliby, lesem, pěkně brzy po ránu, aby nebylo až takové vedro. Jako první jsme potkali Karlův kříž. Jedná se o dominantní kříž nad hotelem Nové lázně. Je to autentické místo, ze kterého vnímaly pohled do lázeňského údolí takové osobnosti, jako J. W. Goethe, K. K. Reitenberger a V. Skalník. Právě odtud je město na dobových rytinách nejčastěji zachycováno.
Postupně jsme šli do vrchu, naštěstí lesem. Byla to trochu náročná, ale pěkná procházka. Po delším stoupání jsme došli k moc hezké rozhledně, která je volně přístupná všem, kdo si chtějí užít výhled na lázeňské město.
Název rozhledny pochází z německé výslovnosti dřívějšího označení Homolka. Na starých mapách je zanesena pod názvem Vyhlídka Františka Josefa I. Kamenná válcová věž je vysoká 20 metrů, na její vrchol vede 100 (resp. 120) schodů (na internetu se tyto údaje rozcházejí). Při vhodných podmínkách (zejména večer) je na rozhledně slyšet zpívající fontána. Stavba byla postavena stavitelem Fridrichem Zicklerem roku 1876.
My jsme se dopoledne pokochali výhledem na lázeňské budovy a stále pěkné lesy. Při pohledu směrem na západ je vidět část Českého lesa s vrcholem Dyleň. K Hamelice lze dojít od Parku Boheminium, kdy je to lesem jen necelý 1 km. A méně náročné, než jsme šli my. Rozhledna je otevřena celoročně a bez vstupného.
ChytráŽena.cz