Památky jižního Plzeňska
Před třemi lety jsem se zúčastnila zájezdu do Plzně a okolí. Spolu s kolegy jsme navštívili několik významných historických památek. Mezi nezapomenutelné zážitky patří bezesporu návštěva zříceniny hradu Radyně, klasicistního zámku Kozel a románské rotundy u Starého Plzence.
Radyně
V onen den dopoledne jsme jeli nejdříve ke zřícenině hradu Radyně. Hrad je vidět z mnoha míst jižně od Plzně, protože byl vystavěn na nepřehlédnutelném skoro osamoceném kopci jižně od Plzně, a stal se tak dominantou kraje. Hrad nechal postavit král Karel IV. a původně měl nést jeho jméno - Karlskrone. Ujal se však název Radyně. Purkrabí, kteří obývali hrad, měli za úkol střežit obchodní cesty do Německa. Za husitských válek byl však hrad zpustošen a od té doby chátral. Od roku 1920 je hrad ve správě Spolku za záchranu Radyně a Hůrky. Hradu dominuje hranatá věž a na ni navazuje několikapatrová budova paláce na obdélníkovém půdorysu. V létě si lze hrad prohlédnou i zevnitř s průvodcem. Pro děti je ve věži připravena výstava tajemných hradních bytostí.
Zámek Kozel
Naše cesta pokračovala k zámku Kozel. Samotná budova zámku není moc rozsáhlá. Jedná se o jednopodlažní zámek s atriem uprostřed, který doplňují další objekty, jako konírna a jízdárna. Zámek byl postaven v 18. století v klasicistním stylu a sloužil jako lovecký zámek k ubytování účastníků lovů, pořádaných v přilehlých revírech. Zámek je dnes taky kulturním centrem, konají se zde koncerty a jiné akce, a probíhají zde i svatební obřady. Zámek působí neokázale, nenarušuje okolní přírodu a splývá s navazujícím parkem. To byl i záměr stavitele. Park, který se kolem zámku rozkládá, je opravdu nádherný. Terén parku je poměrně členitý a střídají se zde lesíky, palouky, skupiny ozdobných křovin, listnaté a jehličnaté stromy. V říjnu, kdy jsme zámek Kozel navštívili, hýřil park pestrými barvami podzimem zbarveného listí okrasných listnatých stromů a stálou zelení jehličnanů. Uprostřed parku leží poměrně velké jezírko a lavičky na jeho břehu přímo vybízejí k příjemnému posezení.
Rotunda Starý Plzenec
Pozdě odpoledne jsme dorazili do Starého Plzence a poměrně prudce stoupající stezkou jsme vystoupily k románské rotundě. Rotunda svatého Petra a Pavla pochází z 10. století, byla několikrát těžce poškozena a několikrát přestavována. Její dnešní podoba zachovává základní rysy románské stavby, mnoho prvků je ale mladšího data a nahradily zničené části původní rotundy. Rotunda stojí na místě dávného přemyslovského hradiště, jehož zbytky jsou ukryty pod okolními starými sady. Jen ze zvláštních terénních nerovností se dá usuzovat na možné dřívější sídliště v těchto místech. Kolem rotundy probíhaly tehdy částečné archeologické práce, které nám snad jednou napoví víc o životě našich předků před více než tisíci lety. Od rotundy se nám naskytl překrásný výhled do okolní krajiny. Nezapomenutelný pro mne zůstane pohled na zříceninu hradu Radyně, ozářenou zapadajícím sluncem.
ChytráŽena.cz