-Komerční sdělení-
Když budovy doslouží a použitý stavební materiál nelze opětovně využít při realizaci dalšího projektu, stává se z něj stavební odpad. Tyto odpady tvoří v současnosti asi 30 % všech odpadů vznikajících v Evropské unii. Stavební odpad vzniká také při výstavbě nových a rekonstrukcí stávajících budov. Abychom tento stav byli schopni změnit, musíme v masovém měřítku používat ekologické a plně recyklovatelné stavební materiály.
Při výrobě stavebních materiálů je spotřebováno nesmírně velké množství energie a přírodních zdrojů – stavebnictví ve státech EU je zodpovědné za spotřebu až 40 % vyrobené energie. Toto odvětví má zároveň největší potenciál dosažení klimatické neutrality do roku 2050 prostřednictvím dekarbonizace. Jedním ze způsobů, jak dojít k tomuto cíli, je používání moderních a ekologických stavebních materiálů a řešení, například s certifikáty Cradle to Cradle nebo Passive House. První z nich znamená, že daný výrobek lze opětovně zpracovat a použít. Díky tomu jsou jednou vytěžené suroviny celou dobu v oběhu, což omezuje spotřebu nových přírodních zdrojů, a tím pádem také klesá množství odpadů. Druhý certifikát prokazuje, že certifikované řešení je vhodné pro použití u energeticky úsporných a pasivních staveb.
Továrna Norblina, Varšava, Polsko. Použité systémy: MB-SR50N HI+ (systém s certifikátem Cradle to Cradle)
V čem spočívá recyklace stavebních materiálů?
Podstatou recyklace stavebního materiálu je opětovná přeměna stavebního a demoličního odpadu na nový výrobek. Vhodně zpracované odpady se stávají plnohodnotnými materiály, které jsou připraveny k opětovnému použití ve stavebnictví.
Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2008/98/ES z 19. listopadu 2008 zavádí klíčové zásady pro nakládání s odpady, jako jsou hierarchie odpadů, předcházení jejich vzniku a přístup založený na životním cyklu. Tato směrnice také obsahuje konkrétní cíle recyklace, jako je recyklace 50 % odpadu z domácností a 70 % stavebního a demoličního odpadu. Udržitelné stavebnictví a recyklace materiálů tedy spolu úzce souvisí a společně přispívají k péči o životní prostředí a ke směřování ke klimatické neutralitě.
Rezidence Jičínská, Revitalizace Kasáren, Mladá Boleslav, Česká republika. Použité systémy: MB-70HI, MB-86
Které materiály jsou vhodné pro recyklaci?
Největší potenciál pro recyklaci mají ekologické stavební materiály, které lze v maximální míře opět zpracovávat a využívat. Mezi ně patří mj. dřevo, sklo a hliník.
Hliník
Podle ekologů a zástupců stavebního odvětví je hliník nejekologičtějším kovem na světě. U tohoto materiálu je oceňována především jeho vysoká tvárnost a odolnost vůči nepříznivým atmosférickým podmínkám. Je to materiál, který lze prakticky plně recyklovat, zpracovat (přičemž tento proces vyžaduje asi 5 % energie potřebné pro jeho primární výrobu) a opět použít. Využití hliníku při realizaci budov a ostatních stavebních objektů umožňuje získat body navíc při jejich certifikaci, mj. v systému BREEAM. Výrobek z tohoto materiálu má pouze asi třetinovou hmotnost ve srovnání se stejným výrobkem z oceli a v případě některých slitin poskytuje prakticky stejnou odolnost.
– Ve společnosti Aluprof využíváme nejen vlastní odpad, ale také recyklujeme a zpracováváme hliník získávaný z trhu, a to jak příjímáním odpadu od koncových uživatelů, tak i odpadu z výroby. Takový přístup nám umožňuje ušetřit až 95 % energie potřebné k výrobě primárního hliníku. Přísná kontrola kvality šrotu a vysoké procento jeho využití, které v našich výrobcích dosahuje až 65 %, minimalizuje vliv na životní prostředí a zdůrazňuje naše zapojení do proekologických aktivit – říká Martin Sikora, jednatel společnosti Aluprof System Czech s.r.o.
Na trhu nechybí řešení, která v sobě spojují zaměření na životní prostředí, vysokou kvalitu zpracování, odolnost a design, který je v souladu se stylem renovovaných budov. Příkladem jsou okna s úzkou profilací z hliníkového systému Aluprof MB-SLIMLINE, která jsou určena pro náhradu starých oken z ocelových profilů, přičemž zajistí podobný vzhled a zároveň podstatně zvyšují tepelnou izolaci oken. Další variantou jsou hliníková okna s přerušeným tepelným mostem MB-FERROLINE, která se dokonale hodí pro renovaci historických budov jako imitace ocelových oken s velmi dobrými technickými parametry. K dispozici jsou také řešení typu INDUSTRIAL (MB-60 Industrial, MB-70 Industrial, MB-70HI Industrial), která umožňují výrobu otvíravých a fixních oken se svislými, vodorovnými nebo šikmými příčkami nalepovanými na sklo. Těmito výrobky lze nahradit stará ocelová okna při zachování vnějšího vzhledu budovy. Použití moderních, izolovaných systémů u rekonstruované budovy zajišťuje větší ochranu před únikem tepla přes okenní výplně. Možnost ohybu okenních profilů pak dovoluje realizovat různé typy obloukových konstrukcí.
Hala Koszyki, Varšava, Polsko Použité systémy: MB-Slimline
Sklo
Sklo je surovina, kterou lze donekonečna zpracovávat, tvarovat a dávat jí nové vlastnosti. Díky tvrzení a laminaci získává odolnost a stává se bezpečné, což umožňuje jeho použití v budovách a na jejich fasádách. Sklo je nehořlavé, odolné proti korozi, nesaje vodu a jeho výroba není velmi energeticky náročná.
Rekonstrukce s použitím druhotných surovin
Nové využití budov díky jejich rekonstrukci lze označit za recyklaci ve velkém měřítku. Rekonstrukce starých budov a vdechnutí jim nových funkcí je veskrze ekologické. V případě rekonstrukcí již existujících budov nedochází ke spotřebě velkého množství nových stavebních materiálů, je šetřena energie a suroviny, které by byly nezbytné u novostavby, čímž se také zmenšuje uhlíková stopa.
Nádražní hala, Havířov, Česká republika. Použité systémy: MB-70HI, MB-SR50N
Hamburg Port Authority, Hamburg, Německo. Použité systémy: MB-70
Let’s build a better future
Česká republika
Článek sponzorovaný společností Aluprof