Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Řepka olejná – královna českých polí

31. 10. 2015 | Zajímavosti
Zatímco odborníci na výživu poukazují na prospěšnost řepkového oleje a doporučují jej jako nutričně hodnotnou potravinu, mezi laiky se tato rostlina příliš dobré image netěší. I přesto stále patří k nejrozšířenějším a zároveň nejstarším hospodářským plodinám v České republice. Jednak jsou tu příznivé klimatické podmínky pro její pěstování, jednak je mnohostranně využitelná.

Ze Středomoří do českých krajin


Řepka olejka je pěstována v mírných a subtropických pásmech téměř celého světa, nejvíce v Evropě. Její původ není přesně znám, nejpravděpodobněji však pochází z oblasti Středomoří. Původně byla využívána jako zelenina. Nové uplatnění našla v středověku, kdy se její semena začala využívat na výrobu olejů na svícení či mýdel. Později se začala používat v potravinářství. U nás, resp. ve střední Evropě, je známá od 13. století, některé prameny uvádí dokonce 8. - 10. století.

řepkaŘepkový boom

Skutečného rozmachu se řepka olejka dočkala v 70. letech, kdy byly vyšlechtěny její nové odrůdy se sníženým obsahem kyseliny erukové. Po roce 1990 se řepka začala využívat i jako energetická surovina a velikost osevních ploch se do roku 2000 zvětšila až o 350 %!

Pěstování řepky

Řepka olejná je jednoletá bylina patřící do čeledi brukvovitých. Podle začátku kvetení a doby zásevu rozlišujeme ozimnou a jarní řepku. Vegetační období trvá v našich podmínkách 300 až 340 dnů, nejčastěji 320 až 330 dnů. Kvete od druhé poloviny dubna. Později si ji lidé často pletou s hořčicí. Květy hořčice se zabarvují podobně jako květy řepky, proto se může zdát, že řepka kvete velmi dlouho. Sklízí se však již v červenci, v případě jarní řepky 70-80 dnů po výsevu. Po sklizni je třeba provést čištění a sušení na vlhkost 8 %.

Řepka je poměrně náročná na kvalitu půdy, nejvíce jí vyhovují hluboká hlinitá pole s dostatkem humusu. Má ráda chladnější podzim i jaro, dobře se jí daří ve vyšších nadmořských výškách (zhruba kolem 400 – 450 m. n. m.). Aby se půda nadměrně nevyčerpávala, mělo by se řepkou pole osévat podle pravidelného osevního plánu, ne častěji než jednou za 4 roky. Obecně by olejniny (mimo řepky například mák) neměly v osevním plánu zaujímat více než 30 %. Tedy na jednom poli by se neměly vysávat častěji než po třech letech. Zemědělci ji považují za velmi vhodnou předplodinu, protože vytváří vhodnou strukturu půdy pro obiloviny zasívané po ní.

Možnosti jejího využití jsou široké


* pro včelaře je významnou medonosnou rostlinou

* v zemědělství se pokrutiny z lisování využívají jako součást krmných směsí.

* zapracováním rostlinných zbytků do půdy je efektivním zdrojem živin pro následnou plodinu, například pšenici ozimu.

* v energetickém průmyslu se lisovaná řepková sláma využívá pro spalování ve spalovnách nebo k výrobě pelet na topení

* je jedním ze vstupů i při výrobě kosmetických produktů, mýdel, pracích prostředků či masážních olejů

Řepkový olej do každé kuchyně


Hlavním produktem, který se získává ze řepky olejky, je řepkový olej. Mezi oleji Češi zatím preferují slunečnicový. Přitom z výživového hlediska je řepkový ještě výhodnější. Řepkový olej totiž v porovnání s ostatními oleji obsahuje nejméně nasycených kyselin a naopak významné množství prospěšných esenciálních kyselin omega3 a omega6 v optimálním poměru. Nahrazení nasycených tuků nenasycenými tuky ve stravě přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Řepkový olej se navíc vyznačuje vysokou tepelnou stabilitou a neutrální chutí, díky čemuž má v kuchyni velmi široké uplatnění.

Konec mýtům o kyselině erukové


V minulosti byl řepkový olej zatracován kvůli nevábně vonící a údajně zdraví škodlivé kyselině erukové. V současnosti ji řepkový olej neobsahuje. Od roku 1985 jsou v České republice pěstovány výhradně šlechtěné odrůdy tzv. dvounulové, u nichž se obsah této kyseliny pohybuje na úrovni několika desetin procenta, které běžné analytické metody často ani nerozliší. Takové množství tedy pro lidské zdraví nepředstavuje žádné riziko. Řepkový olej je nyní doporučován odborníky na zdravou výživu po celém světě a v mnoha parametrech předčí dokonce i „slavný“ a tolik prosazovaný olivový olej.

Zdroj, foto: Flora


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Není vhodný do sladkých moučníků, je cítit jeho zvláštní chuť
Obrázek uživatelky
profil
Používáme řepkový i olivový olejSmajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles