Co vlastně znamená rizikové těhotenství? Co to obnáší? Jak se žena cítí a jaké má problémy? Tak o tom si povíme v těchto několika odstavcích.
Příčinou rizikového těhotenství můžou být např. tyto důvody:
- hrozící potrat nebo předčasný porod
- krvácení v těhotenství
- podezření na vývojovou vadu plodu
- nízce nasedající placenta nebo nedostatečná funkce placenty
- dědičná zátěž matky
- věk maminky nebo její zdravotní stav (věk většinou nad 35 let)
- Diabetes (Cukrovka)
- srdeční onemocnění
- preeklampsie (zvýšení krevní tlak a zvýšený únik bílkovin do moči)
- onemocnění jater
- vícečetné těhotenství (maminky, které čekají dvojčátka nebo trojčátka i více)
- nepravidelné polohy plodu
- těhotenství po umělém oplodnění
- Rh faktor negativní (je určován při vyšetření krve)
Jistě existují i další důvody pro rizikové těhotenství, ale to bych je musela jmenovat snad do nekonečna. Já jsem vám vystihla ty nejčastější a také nejzávažnější.
Rizikové těhotenství vlastně znamená stav, při kterém je jakýmkoliv způsobem narušen plod či nenarozené miminko. Proto je třeba ženu sledovat a pozorovat a nechat ji v klidu doma na neschopence. Většinou rizikové těhotenství neznamená okamžitou hospitalizaci, ale je třeba ženu doopravdy pečlivě sledovat a to více než při běžném těhotenství.
Příčiny rizikového těhotenství můžou být fyzické (tělesné, somatické) a nebo taky psychické, protože je dáno, že těhotné ženy mají v těhotenství prudké změny nálad, z radostných nálad se přechází do depresivních apod. Tyto příčiny se také někdy nazývají psychosomatické. Psychika může být postižena i z několika důvodů - např. problémy v předchozím těhotenství, úmrtí dítěte, komplikované vztahy s rodinou a nebo s partnerem, nízké životní podmínky nebo životní úroveň, nedostatek financí, problémové zaměstnání, nepochopení v zaměstnání během těhotenství, problémy v zaměstnání, užívání drog a jiných návykových látek apod. Tyto problémy mohou způsobit i klasické těhotenské zvracení, samovolné potraty nebo např. předčasný porod. Psychika opravdu dělá hodně a je třeba během těhotenství udržovat psychiku alespoň trošku v normálu. Psychický stav ženy se totiž může přenášet i na miminko, a to může být potom neklidné a zlostné.
Každopádně z toho všeho plyne, že by si žena v době rizikového těhotenství měla na sebe dávat maximální pozor, vždy se radit se svým lékařem co může a co nemůže dělat a hlavně být v psychické pohodě. Přeju všem maminkám, které právě prožívají toto období na rizikovém těhotenství, hlavně zdravé a krásné miminko.
ChytráŽena.cz