Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Chytrá žena

Rodičům na nejhezčí cestu

22. 03. 2016 | Knižní tipy
Název knihy: Rodičům na nejhezčí cestu
Autoři: Zdeněk Matějček; Marie Pokorná; Pavel Karger
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2016
Brožovaná vazba
Počet stran: 192 stran
Cena: 269 Kč

Kniha věnovaná prvním dnům, měsícům a rokům života dítěte přináší informace o normálním vývoji, ale i o tom, co zdravému vývoji překáží nebo co ho ohrožuje. Jak uvádí Zdeněk Matějček v úvodu k prvnímu vydání, „mohou to být nejrůznější nemoci, úrazy a podobné nepříjemnosti, ale i nejrůznější nevhodné postupy v péči o dítě a v jeho výchově.

A mohou to být třeba i jen trochu neobvyklé rysy osobnosti dítěte, takže nejsou jeho okolí dost srozumitelné.“ Autoři pomáhají rodičům porozumět svým dětem ve zdraví i nemoci, v radostech i starostech.

Kniha vzešla z rozhlasového vysílání pořadu „My a děti“. Od té doby autoři texty uvedené v prvním vydání zrevidovali, doplnili o nové poznatky v medicíně, organizaci služeb. Kniha obsahuje kromě informací a rad ke konkrétním obdobím ucelené partie o pohybovém vývoji dítěte a předcházení jeho poruchám, o zásadách správné výživy a aktuální program očkování.

Rodičům na nejhezčí cestuO autorech knihy
Rodičům na nejhezčí cestu:


Zdeněk Matějček, dětský psycholog, autor mnoha úspěšných rádců pro rodiče a vychovatele.
Pavel Karger, dětský lékař.

Marie Pokorná, bývalá primářka dětské kliniky v Thomayerově nemocnici.


Ukázka z knihy Rodičům na nejhezčí cestu:


Nesnáze a odchylky v prvním měsíci

    První měsíc života je pro malého kojence určitě obtížnější než všechny následující. Jeho orgány musí již pracovat zcela samostatně, sám se brání proti bakteriím a virům, které ho obklopují, poznává bolest a hlad a učí se reagovat na ně tak, aby přivolal pomoc. Je pochopitelné, že toto období přináší s sebou i poruchy – drobné i větší, skutečné i jen zdánlivé.

    První starost je výživa. Někteří drobní novorozenci pijí pomalu, usínají při kojení (které je poněkud obtížnější než pití z lahve). Častěji se pak probouzejí – pijí až i desetkrát denně, při pití odpočívají. Rozhodně se tím nesmíme dát svést k domněnce, že dítě špatně pije pro nedostatek mléka a začít je přikrmovat. Pokud matka po skončení kojení ještě trochu mléka odsaje, není příčina v ní a bylo by velkou chybou slabého kojence odstavovat. Stále platí to, co jsme řekli o prvních dnech novorozence doma: žádný zásah do výživy bez porady s dětským lékařem! (Viz Výživa novorozence a kojence.)
    Jiní kojenci pijí od narození hltavě a vypijí rychle velké množství mléka.

Přitom většinou spolykají mnoho vzduchu, častěji proto blinkají a hlavně trpí meteorismem – větry. K jejich vzniku přispívá zesílené kvašení ve střevě, zvláště tehdy, jestliže se dítě „přepíjí“; stolice jsou pak řidší a napěněné. Plyny ve střevech jsou velkým problémem kojenců v prvních třech měsících života. Jsou příčinou bolestí břicha s neklidem a bolestivým křikem dítěte. Předcházíme jim tím, že po pití držíme kojence dostatečně dlouho ve svislé poloze a necháme jej odříhnout. Když už bolesti vzniknou, zkusíme polohu na bříšku nebo lehkou masáž teplou rukou, někdy zavedeme do konečníku i rektální rourku, po níž odejdou plyny s trochou stolice. Tyto potíže, často dramatické, nepředstavují opravdové nebezpečí. Jejich výstižný název „tříměsíční koliky“ právem slibuje, že druhé čtvrtletí bude v tomto ohledu klidnější.

    Základní polohou malého kojence je poloha na zádech s hlavou otočenou ke straně, aby při eventuálním blinkání dítě nevdechlo potravu. Pootočení hlavy střídáme doprava a doleva, jinak by se mohlo záhlaví oploštit, vzniklo by tzv. predilekční držení hlavy (viz Rozvoj pohybu). Do polohy na břiše dáváme kojence i opakovaně během dne, když se jím zabýváme, třeba při přebalování, po koupání apod. U dětí, které často blinkají nebo i zvracejí, je po pití vhodná poloha na pravém boku, doporučujeme i zvýšenou polohu, které nejlépe dosáhneme vyzdvižením postýlky na hlavovém konci asi o 20 cm. Podkládání dítěte polštářky není vhodné pro možnost křivení páteře.

    Když leží dítě na bříšku, dokáže už v prvním měsíci zvednout hlavičku trochu nad podložku. Když je přitahujeme do sedu, hlavička ještě padá dozadu. Ve druhém měsíci zvedá už hlavičku docela rozhodně. Rovina obličeje svírá s podložkou úhel asi 45°
(viz obrázek).

Tuto knihu Rodičům na nejhezčí cestu koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Portál.

Vendula Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Další fotografie ke článku Rodičům na nejhezčí cestu:

Rodičům na nejhezčí cestu
Rodičům na nejhezčí cestu
Rodičům na nejhezčí cestu
 
Čtěte také



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !