Vážené čtenářky a vážení čtenáři, tento článek píši proto, že velice dobře vím, že ne vždy a všude se dozvíme to, co bychom se dozvědět potřebovali. Nebudu se vás ptát na to, zda znáte rozdíl mezi životním a existenčním minimem, co se živobytí týče, jen v závěru článku krátce vysvětlím. Podstatou mého příspěvku, a to ve formě tohoto článku, je zvýšené životní minimum částky na živobytí z důvodu dietního stravování.
Některá velká města poskytují nějaký malý příspěvek při dietním stravování, že? Ale víte o tom, že kupř. těhotná či kojící matka má vyšší životní minimum? A takhle můžeme pokračovat... Diety - onemocnění fenylketonurií, diabetes, při dialýze, při osteoporóze, laktózová intolerance, celiakie, dieta nízkobílkovinová nebo nízkocholesterová. Tito lidé mají ze zákona zvýšené životní minimum, ovšem nebudete-li po něčem takovém pátrat, nic se nedozvíte, protože se i tom často nemluví a nepíše.
Proč také, že? Abychom věděli, že při výpočtu životního minima je ve výsledku částka cca o tisíc pět set korun vyšší než u osob, které žádné diety držet nemusí...? Zkuste si zadat do internetové kalkulačky, zda se vás kalkulačka zeptá na zdravotní potíže..., nezeptá! Zeptá se jen na počet osob v domácnosti, věk, měsíční příjem, výši nájmu atd. Nemusíte ani vše zadávat, stačí napsat počet osob a hned zjistíte, jakou částku tvoří vaše životní minimum, zbytek zadávání je ztráta času. Ano, je to ztráta času, protože pokud není kupř. specifikováno, že jste fenylketonurik, tak je jasné, že vaše životní minimum je stejné jako u zdravého člověka.
Podotýkám, že se částky na jednotlivé diety nesčítají a do životního minima se připočítává dieta nejnákladnější.
Životní minimum je částka čistého příjmu, která vám musí zůstat po odečtení nákladů spojené s bydlením.
Existenční minimum od 1. 1. 2015 činí 2 200 Kč. Nevztahuje se však na nezaopatřené děti, na poživatele starobního důchodu či na osoby starší 68 let, též na poživatele invalidního důchodu 3. stupně.
ChytráŽena.cz