Velmi levný byt umístěný v přízemí nezatepleného panelového domu může připravit nájemníkům velmi nepříjemné překvapení. Někdy naopak pronajímatelé zahrnují náklady na vytápění do celkového nájmu a byt, který vypadal na první pohled nákladně, se může ukázat jako úsporný.
Provize a kauce
![Jak si pronajmout byt a nenaletět Jak si pronajmout byt a nenaletět](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/obyvaci-pokoj-se-zelenou-sedackou-a-modernimi-svetly.jpg)
Většina majitelů požaduje při uzavření nájemní smlouvy složení kauce ve výši jednoho až tří měsíčních nájmů. Budoucí nájemník naopak nechápe, proč má majiteli kauci vůbec skládat. Je třeba si uvědomit, že majitel nemovitosti poskytuje nájemníkovi do užívání svůj majetek, jehož hodnota činí často více než milion korun.
Většina nájemníků přichází do bytu s těmi nejlepšími úmysly, bohužel při ukončení smlouvy může být situace úplně jiná. Každopádně je kauce na konci nájemního vztahu vratná, pokud je nájem ukončen řádně a nájemník předá byt zpět v požadovaném stavu.
Náklady na energie – největší riziko nečekaných výdajů
Náklady na energie představují vždy největší neznámou a nejvíce ovlivní vaše budoucí výdaje. Při prohlídce bytu se vždy důkladně vyptejte, jaké další náklady jsou s pronájmem spojeny. Jak je byt vytápěný a jakým způsobem proběhne vyúčtování záloh za energie. Je vždy jednodušší uzavřít smlouvy o dodávkách elektřiny a plynu přímo s dodavateli energií, než se dožadovat podrobného vyúčtování a vrácení přeplatku od majitele bytu.
Autor: Ing. Pavel Šmíd
Zdroj: Parva s.r.o.
Zdroj: Parva s.r.o.