Chtěla bych Vám předat pár svých zkušeností jak nejvíce uspořit a ušetřit na jídle. Při dnešním hrozném zdražování všeho se jistě budou některé tipy hodit. Určitě hodně z vás mnoho z nich dodržuje a zná. Ale chci dodat, že rozhodně se nevyplatí šetřit na kvalitě potravin. Nakupovat se dá kvalitně a přesto i levně. Tak se na to podíváme.
Nákupy v akcích
Určitě nejlepším a nejdůležitějším tipem jak ušetřit je nákup potravin v akcích. Můžete koupit kvalitní potraviny za výborné ceny, neboť obchody se v nejrůznějších akcích předhnějí. Já to dělám např. tak, že když mi domů přijdou letáky různých obchodů, vždycky si na lístečky vypíšu seznamy co mě v nich láká a pak jdu potraviny nakoupit. Většinou všude chodím pěšky, takže ušetřím i za jízdu. Samozřejmě že autem či autobusem je vše pohodlnější a výhodnější (pro ty kteří mají obchody dále), ale já raději jdu pěšky a tak udělám i něco pro své zdraví a pravidelný pohyb. Pokud jsou v akci potraviny s delší trvalivostí nakoupím vždy už i zásoby dopředu, mohou to být např. oleje, cukr, mouka, různé koření, mléko apod.
Privátní a ne nejdražší značky
Mnohokrát také nakupuju různé privátní značky obchodů, protože mají stejnou někdy i lepší kvalitu než potraviny drahé či předražené. Stačí si jen přečíst etiketu, původ či složení. Mimochodem vždycky se dívám i na původ dané potraviny. Skoro každý obchod už má dneska svou privátní značku. A také jsou o mnohokrát levnější.
Sezónní potraviny
Dobrý tip je také nakupování sezónní potravin. Jsou to např. ovoce a zelenina. Většinou v létě jsou levnější, tak je kupuji ve větším množství jsme zdravější a ještě se dobře najíme. A také hodně vařím jídla z sezónních potravin. A nebo je různě uchovávám na zimu např. zmražením, zavařováním nebo nasušením. Pokud má někdo zahrádku, tak se dá výrazně ušetřit i pěstováním různé zeleniny či ovoce např. jablíčka, mrkev, cibule či drahý český česnek. A navíc vypěstované potraviny jsou kvalitní a zdravé. Také můžete pěstovat i doma na balkóně či na parapetu několik drobných potravin.
Věrnostní karty a programy obchodů
Vždy když má obchod nějakou věrnostní kartu či program jsem vždycky členem. Dá se také ušetřit větší finanční obnos. Na karty se sbírají bodíky za dárky nebo máte slevněné různé potraviny více než obyčejný zákazník či dostáváte domů poštou různé slevové kupónky. Vždycky se něco hodí a vyplatí se to. Věrnostní programy mají např. obchody Billa, Tesco, Teta drogerie apod. Registrace do takovýchto programů je většinou bezplatná a zcela zdarma.
Nakupování masa či salámů vcelku nebo různá domácí výroba apod.
Posledním důležitým tipem, který mě napadl je nákup masa či salámů vcelku. Neboť když už koupíte maso nachystané či nakrájené na řízky bývá o dost dražší a lépe se Vám vyplatí koupit celé kotletu, krkovičku či kýtu. A podobně je to i s ostatním masem a salámy. Také si můžete různé potraviny vyrábět i doma např. domácí šunku či mleté maso nebo ještě např. lečo. Rozhodně je to kvalitnější a zdravější. A to samé platí i o pečivu. Pořád je lepší si doma koláčky či bábovku nebo další buchty doma upéct než kupovat za drahé ceny. A taky nikdy nevíte co v tom je, ale doma si do toho dáte co chcete podle vlastních představ.
Tohle jsou mé tipy, snad jsem na nic nezapoměla, takových tipů a nápadů je jistě i více a pokud máte i vy nějaký co jsem nejmenovala tak sem s ním. Určitě se budou některým z nás hodit. Doufám, že se Vám článek líbil a odnesete si z něj i poučení.
ChytráŽena.cz