Povinnost zpětného odběru se vztahuje na tyto druhy výrobků: oleje jiné než surové minerální oleje a surové oleje z živičných nerostů, přípravky jinde neuvedené ani nezahrnuté obsahující nejméně 70 % hmotnostních olejů, jsou-li tyto oleje podstatnou složkou těchto přípravků, elektrické akumulátory, galvanické články a baterie, výbojky a zářivky, pneumatiky a elektrozařízení pocházející z domácností.
Jedná se tedy o výrobky, u nichž je nutné odpadové hospodářství regulovat se zvýšenou mírou tak, aby nedocházelo k neúměrnému zatěžování životního prostředí vzhledem k nebezpečnosti těchto výrobků pro životní prostředí. A zároveň o výrobky, s nimiž si spotřebitelé mnohdy nevědí rady a bohužel volí nejjednodušší způsob – hodí je do běžné popelnice na směsný odpad. Povinnost zajistit zpětný odběr má právnická nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, která uvedené výrobky vyrábí nebo dováží (dále jen „povinná osoba“).

Zpětný odběr použitých výrobků musí být proveden bez nároku na úplatu za tento odběr od spotřebitele nebo obce.
Poslední prodejce (tedy např. obchodní dům) má za povinnost spotřebitele informovat o způsobu zajištění zpětného odběru použitých výrobků. Jestliže tak neučiní, je povinen tyto výrobky odebírat přímo v provozovně, a to bez nároku na úplatu od spotřebitele, po celou provozní dobu a bez vázání odebrání použitých výrobků určených ke zpětnému odběru na nákup zboží. Povinnost prodejce svážet odpad na vlastní náklady od spotřebitelů stanovena není.
Spotřebitel má nejčastěji možnost obrátit dovézt své staré elektrozařízení do sběrného dvora. Nejbližší sběrný dvůr podle adresy spotřebitele lze nalézt na stránce Ekonom.cz