Před použitím pracího prostředku je nutné vědět, jaký typ prádla budeme prát a do jaké míry je prádlo zašpiněné. Pro správný začátek praní je potřebné i správné roztřídění. Prádlo se zpravidla třídí na bílé, barevné a černé resp. tmavé prádlo. Zároveň nezapomínejte na speciální materiály jako je např. funkční sportovní oblečení nebo vlna, které se perou úplně samostatně.
Rozdělení pracích prostředků podle materiálů a barev prádla
Na běžné prádlo vyrobené z často používaných materiálů, jako je bavlna nebo směsové tkaniny z kombinace bavlny a syntetiky, jsou určeny univerzální prací prostředky. Kvalitní značkové univerzální prací prostředky obsahují kromě základních složek, jako jsou např. tenzidy (odstraňují hlavně mastné skvrny), změkčovače vody a alkalické přísady i nadstandardní složky, např. enzymy (odstraňují zejména zbytky jídel). Univerzální prací prostředky jsou vhodné zejména na praní středně až silně znečištěného prádla.
Existují dva základní druhy univerzálních pracích prostředků:
- Univerzální prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo, v jejichž složení mezi základními přísadami naleznete navíc např. optické zjasňovače (rozzáří prádlo) nebo bělící látky – percarborát (pro dokonale bílé prádlo). Některé univerzální prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo jsou navíc obohaceny o svěžest, resp. svěží vůni aviváže. Pro lidi s citlivou pokožkou se navíc vyrábí speciální dermatologicky testované prací prostředky, které nezpůsobí alergické reakce.
- Univerzální prací prostředky s označením „Color“ jsou určené na barevné prádlo. Ty neobsahují bělící látky, ale naopak zajistí ochranu barev. Stejně jako u variant pro bílé prádlo i v Color variantě naleznete regulátory pěnivosti a samozřejmě parfémy.
Na jemné tkaniny a na prádlo znečištěné jen běžným denním nošením je vhodné používat speciální prací prostředky. Ty nejenže jemně vyperou, ale zároveň zabraňují vyblednutí barev a odstraňují zašedlá vlákna, kvůli kterým oblečení působí vybledle a sepraně. Díky tomu získají vaše oblíbené kousky zpět svou intenzivní barvu a jas, jako když jste je oblékli poprvé - a díky intenzivním barvám budou dlouho vypadat jako nové.
Pro speciální materiály, jako je například vlna anebo sportovní materiály, je běžný prací prostředek vysoce zásaditý, a proto by mohl způsobit zničení oblečení. V případě vlny by mohlo dojít ke zplstnatění, ztrátě elasticity a tvaru. Obsahuje-li etiketa na oblečení symbol „lze prát v pračce“, pak je praní takového oděvu v pračce v pořádku. Zvolte prací cyklus pro praní vlny. S použitím speciálního programu pro „ruční praní vlny“ můžete prát v pračce také jemné prádlo.
V případě sportovního oblečení by mohlo dojít k poškození ochranných funkcí. Nový speciální prací prostředek zaručí velmi jemnou péči o každé vlákno. Nová patentovaná technologie se aktivuje při každém pohybu. Bezprostředně poté, kdy se pot dostane do kontaktu s tkaninou, účinně neutralizuje a osvěžuje nepříjemné pachy a oblečení tak provoní dlouhotrvající svěží vůní – jako kdyby bylo právě vyprané.
Jak plnit pračku
Co se týká plnění pračky, tu vždy plníme tak, aby mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem byla mezera na šířku dlaně.Teploty praní
Vývoj v oblasti výroby značkových pracích prostředků a také značkových praček je velmi rychlý. Díky jejich vysokému účinku i kvalitě se teploty praní postupem času snížily. Předpírka se v dnešní době již téměř nepoužívá a ideální teploty praní se nyní pohybují v rozmezí od 40 °C do 60 °C, přičemž vždy je nutné brát ohled na doporučení výrobce textilie, které je u značkového zboží uvedeno na visačce.Aviváž a její použití
V průběhu několika let si použití aviváže získalo velkou oblibu a v dnešní době jej považujeme za již zcela běžnou záležitost. Mnozí z nás už proto ani nevědí, jak bychom se cítili v prádle, které aviváží ošetřeno nebylo. Při praní v moderních pračkách se vlákna textilu různě pohybují a překrucují, což způsobí, že usušené vyprané prádlo je tvrdé na dotek. Velmi problematickou skupinou jsou dnes hojně používané tkaniny s vysokým obsahem umělých vláken, v nichž při nošení vzniká elektrostatický náboj. Látka se poté lepí na pokožku a přitahuje špínu.Použitím aviváže lze tyto nepříznivé vlivy účinně odstranit. Oblečení ošetřené aviváží je daleko měkčí, tedy pohodlnější a příjemnější na nošení, méně se mačká, snadněji žehlí a díky slabému filmu, který aviváž vytvoří na jednotlivých vláknech, se špína drží dále od vláken a Vy ji daleko lépe a jednodušeji vyperete. V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na příjemnou vůni, kterou aviváž prádlu dodá. Vkus v oblasti vůní je velmi individuální, proto výrobci nabízejí mnoho variant. Aviváže jsou koncentráty, které před použitím není třeba ředit. Informace o správném dávkování jsou, stejně jako u pracích prostředků, umístěny na obalu.