Mnoho řidičů při koupi vozu přemýšlí, zda si pořídí klimatizaci či nikoliv. Často bývá rozhodující celková cena vozu. Ti, kteří se rozhodnou, že klimatizaci nevyužijí, začnou s prvními vyššími teplotami litovat. Klimatizované auto bylo před dvaceti lety velkým luxusem. Ještě dnes se mezi řidiči vozů najdou i tací, kteří považují klimatizaci do auta za zbytečnost. Svůj názor povětšinou velmi rychle změní ve chvíli, kdy rtuť teploměru venku začne stoupat nad 25 °C.
Pojem klimatizace je všem dobře známý, málokdo ale skutečně ví, na jaké bázi pracuje. Obecně systém klimatizace nasává venkovní vzduch, který filtruje, upravuje jeho teplotu na požadovanou hodnotu a přivádí je do interiéru pomocí ventilátoru.
Klimatizace v automobilech je pak vysokotlaké zařízení, které jehož základem je kompresor. V okruhu je kromě chladiva obsažen olej, zajišťující dokonalé promazání kompresoru a dalších částí klimatizace - bez něj by se kompresor zadřel a nemohl fungovat. Proto je velmi důležitá pravidelná údržba.
Vozy s klimatizací jsou obvykle dražší, a proto mnozí řidiči váhají nad jejím pořízením. Měli by se proto zamyslet nad tím, kolik času v autě ve skutečnosti stráví a k jakým účelům jej používají. Nepostradatelná je zejména pro ty, kteří stráví za volantem svého vozu 3 a více hodin denně Faktem je, že klimatizace zcela oprávněně spadá do prvků aktivní bezpečnosti a přispívá tedy k celkově vyšší bezpečnosti provozu.
Víte, že?
• Klimatizace je jedním z prvků aktivní bezpečnosti?
V letním období klimatizace zvyšuje tepelnou pohodu řidiče a přispívá tak k maximální koncentraci při jízdě.
• Běžně se z klimatizačního systému vytratí až 15% chladiva za rok?
S klesajícím množstvím chladícího prostředku klesá i výkon klimatizace.
• Nedostatečné množství chladící náplně zvyšuje spotřebu paliva?
Kompresor klimatizace musí spínat častěji – tím odebírá výkon motoru a zvyšuje spotřebu paliva.
• V klimatizaci může být obsažena nebezpečná vlhkost?
Ta časem v podobě malé kapky vody může způsobit až její odstavení. Vlhkost v systému dokáže odstranit jen kvalitní servisní přístroj.
• Doporučený rozdíl teplot (ve voze/venku) by neměl přesáhnout 5°C? Správné nastavení vnitřní teploty ve voze zabrání vzniku nachlazení, případně jiným zdravotním komplikacím a klimatizace se tak stane příjemným společníkem na cestách.
• Kouření při zapnuté klimatizaci způsobí trvalý zápach v automobilu?
• Je dobré vypnout klimatizaci alespoň 5 minut před ukončením jízdy?
Vlhké prostředí v okolí výparníku se rychleji vysuší a sníží se tak riziko vniku bakterií a houbovitých plísní.
• Čistý a zdravý vzduch ve vozidle zajistí jen pravidelná dezinfekce klimatizace?
Mnoho zákazníků nerado používá klimatizaci právě kvůli nežádoucím reakcím, způsobených zanedbanou prevencí čistoty klimatizace. Běžný interval pro dezinfekci je 6 měsíců.
Názor odborníka:
V letních měsících mohou teploty v interiéru vozu běžně vystoupat až na 70 °C, což může člověka vážně ohrozit na zdraví. Jistě znáte případy, kdy rodiče nechali dítě v autě a tato chyba měla tragický konec. I krátký pobyt v těchto podmínkách může negativně ovlivnit chování řidiče. Přehřívá se a unavuje jeho organizmus, což působí na pozornost řidiče.
Buďme ale racionální a přiznejme, že klimatizované prostředí má své pro i proti. Střídání teplot může způsobit nachlazení, klimatizace vysušuje sliznice, při dlouhodobém pobytu v teplotách výrazně se lišících od venkovních, může vést i k začátku revma. Pokud není klimatizace pravidelně čištěna, můžou se v ní usazovat mikroorganismy a plísně, které jsou pro člověka škodlivé.
Pravidelný servis klimatizace:
Pravidelný servis klimatizace je předpokladem pro její správné fungování i životnost . Regenerace chladícího média, která obsahuje kontrolu, vyčištění a doplnění média by se měla provádět minimálně jednou ročně - nejlépe před letní sezónou. Kromě toho je důležité klimatizaci desinfikovat od všech nečistot a mikroorganismů, především jsou-li mezi pasažéry děti.
Zdroj: Best drive.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz