Když vás před touto nehezkou vlastností vašeho partnera někdo varuje, bývá to obvykle v době, kdy jste těžce zamilovaná a takovéto „maličkosti“ nevnímáte. Vždyť on je tak hodný, milý a pozorný, jak by mohl být lakomec. Zamilovaní snoubenci totiž málokdy uvažují o tom, jak budou spravovat společný rodinný rozpočet. Kdysi mi moje budoucí tchyně vyprávěla, jak její syn chvátal přes celé město pěšky, neboť mu bylo líto peněz za jízdenku na MHD, a to tehdy stála jen 6,- Kč! Taky jsem si z toho nevzala tehdy poučení.

Skrblictví může být způsobeno výchovou, ale také touhou po moci. Peníze totiž moc znázorňují. Lakomec si své nashromážděné peníze totiž neumí užít a celý život se pachtí za něčím a úplně zbytečně.
Rodinný život a společné finance jsou problémem, který řeší nejeden manželský pár. Manželé mají v podstatě dvě možnosti: buď budou mít jeden společný účet, anebo budou mít každý svůj účet. Vše záleží na oboustranné dohodě manželů, nebo partnerů. Zajisté není nutné zdůrazňovat, že peníze nabyté v průběhu manželství jsou společné. Výjimku tvoří pouze dary. Na společný majetek a finance mají oba právo rovným dílem.
Žít s lakomcem není snadné, vyžaduje to velkou dávku trpělivosti a klidu. Ne vždy to však stačí. Neexistuje totiž univerzální řešení. Nezbývá než doufat, že lakomec občas nějaký ten peníz pustí a život s ním se tak nestane psychickým terorem.
Autor:Bea1