Prvním krokem je
„nevonět“ mu, tedy nastříkat se repelentem. Klíšťata odpuzuje i vůně bazalky,
citrusů, citronely, fenyklu a hvozdíku.
Dobré je nenabízet klíšťatům holou kůži – tedy nosit dlouhé kalhoty, plné boty.
Světlé oblečení je výhodou, protože si na něm lezoucího klíštěte lépe všimnete. Klíšťata jsou nejčastěji ve výšce maximálně do metru a půl nad zemí a v trávě vyšší než dvacet centimetrů. Po návratu z přírody se prohlédněte. Nejčastěji se klíště přisaje za ušima, v podkolenní jamce, tříslech, podpaží, ve vlasech, ale i na intimních místech.
Finta na klíšťata - jak jednoduché. Paní doktorka mi poradila „fígl“, se kterým jsem se nikde jinde nesetkala. A musím podotknout, že úspěšnost je 100%! Vatový tampon nebo kousek vaty navlhčit, trošku namydlit, přiložit namydlenou stranou na klíště a několikrát zakroužit. Je úplně jedno na jakou stranu, moc netlačit - a klíště je venku. Živé, zůstane na té vatičce, takže i kdyby bylo infikované, nestačí do rány nic pustit, což vždy udělá při chcípnutí. Je to bezva hlavně u malých klíšťat, která prostě nejde dost dobře uchopit, protože není za co. Místo na kůži otřít jakoukoli dezinfekcí. Jednoduché, vyzkoušejte!!! Asi budeme mít hodně brzy příležitost to vyzkoušet...
Musím říct, že jsem to už zkoušela loňské léto a funguje to.
Ono se těmi 4 páry ostrých nohou do vaty tak zamotá, že jemným kroužením se potom vykroutí z ranky ven a zůstane na odličovacím tampónu nebo vatě. To mluvím o těch takřka mini mikroskopických nymfách, co se nedají chytit do žádné pinzety, peánu, kleštiček a jiných klíšťových udělátek!
ChytráŽena.cz