Když zemřel můj tchán, byl obrovský problém nalézt vhodnou fotografii na jeho parte. A tchán si fotku na parte moc přál, a tak jsme nechtěli jeho přání nechat nesplněné. No jo, ale předem na vhodnou fotku nemyslel.
Můj tchán
byl totiž velmi veselý člověk. Pořád se bavil, rád pil a také hrál na
nejrůznější hudební nástroje. Selhaly mu orgány, jistě také vlivem jeho vřelého
vztahu k alkoholu. Když tchyně, která obřad chystala, hledala vhodnou
fotku na onen poslední kus papíru s jejím chotěm, žádnou vhodnou nemohla
najít. Na každé měl totiž její nebohý muž u úst buď skleničku s alkoholem,
lahev s pivem, panáka nebo náustek některého z hudebních nástrojů,
když už se k jeho ústům rovnou nelepila nějaká ze sličných dam. Všechny fotky,
co byly v domě, byly pro úřední a tak důležitý dokument nevhodné. A tak tchyně obvolala příbuzné. Hledaly děti,
vnoučata, tetičky a všichni, kteří kdy s tchánem měli co do činění.
Bezvýsledně. Nebožtík byl na fotkách k nepoužití. Celá rodina se pomalu
loučila s představou, že tchánovo parte bude fotku vůbec mít.
„A může si za to vlastně sám, ochlasta,“ nakonec se i v tuto smutnou chvíli naštvala tchyně. „A dám mu tam něco o alkoholu,“ dodala. Nechápali jsme, co má alkohol společného s posledním rozloučením s drahým chotěm. Nechtěli jsme ale do toho šít.
Obvolali jsme ještě příbuzné na druhém konci republiky, ale ani oni neměli ve své sbírce fotky se střízlivým tchánem bez čehokoli u úst. A pak tchyně náhodou potkala tchánova kamaráda z vojny. Ani by ho nepoznala, kdyby on nepoznal ji a nezeptal by se na Frantu. „Ten je už na pravdě boží,“ oznámila tchyně. Pak jí napadlo zeptat se na fotku. Tchánův kamarád měl několik fotek z mládí, a to dokonce bez lahve s alkoholem. Ty se ale pro smuteční oznámení devadesátiletého muže nehodily.
„Počkejte, něco bych doma přece jen našel!“ zvolal najednou kamarád. A druhý den přinesl dvě fotky. Byl na nich tchán František bez sklenky alkoholu i bez hudebního nástroje. Na hlavě měl sice cizí paruku, ta ale vypadala docela přirozeně. Fotky byly z nějakého vánočního večírku spojeného s karnevalem. Fotku nakonec tchyně použila. A tak máme schované parte s kučeravým tchánem Františkem z dob, kdy už měl hlavu jako koleno. A to vše doplňuje nápis: „KDO PIL, UMŘEL, KDO NEPIL - UMŘEL TAKY“.
Tchán byl ale veskrze veselý člověk, a tak by nám jistě onu fotku na parte prominul. Byla totiž nejvíc k použití. Pro jistotu jsme se pak všichni nechali vyfotit tak, aby nám to na smutečním oznámení jednou slušelo. Při vzpomínkách na tchána se dodnes musíme usmívat.
ChytráŽena.cz