Blíží se konec dubna a všichni se
těší na příchod května. S tímto obdobím je spojena řada tradicí. Před námi
je magická noc z 30. dubna na 1. května. Otvírají se jeskyně s poklady,
pálí se čarodějnice a muži mají za úkol políbit dívky pod rozkvetlou třešní,
aby neuschly. Jde o významný den, kdy lidé odedávna vítají jaro.
U nás to všechno začíná již 1. dubna. Vynáší se „Moreny“ a hází se do vody za zpěvu:
„Morena, Morena, za koho umrela, za pána Martina, s modrýma očima.
Buďte baby veselé, nové léto neseme, listíčko, kvítíčko…“
Odnáší s sebou zimu a volá přicházející jaro. Zpět do vesnice se pak přináší létečko. Nazdobená větvička mašličkami. Další následující dubnová akce je pak pálení čarodějnic a stavění máje.
30. dubna se v naší obci staví májka, ale také se pálí čarodějnice. Pro děti se pořádá spousta akcí, kdy se nejen dětičky, ale i dospělí maskují za čarodějky, baby Jagy, černokněžníky a podobné pohádkové bytosti. Zapalují se velké ohně, kde se symbolicky spálí čarodějnice vytvořená ze slámy a pak se opékají špekáčky.
I mé děti se těší na tuto akci. Protože je to akce, kterou navštěvuje řada lidí, stává se, že je velký problém sehnat kostým, anebo ho v dnešní uspěchané době, na poslední chvíli, prostě neseženete! A dětičky, jak jinak, chtějí taky jít za čarodějku. Nezbývá než kostým vytvořit doma. Mluvím z vlastní zkušenosti, toto i mě potkalo v loňském roce a tak jsem prošla celý dům a nasbírala nejrůznější zbytky co jsem doma našla a vyrobila vlastní masku. Postup jsem nafotila a dnes v předstihu můžu pro všechny chytrulky, šikulky dát návod. Třeba se některá inspirujete.
Co taková ježibaba potřebuje:
Koště (kdo nemá… já jsem nastříhala proutky a svázala je provázkem).
Oblečení (co dům dá… na čarodějnici můžete, jak se říká, nahastrošit cokoliv. Čím ošklivější a oškubanější, tím lepší.) Já navíc dozdobila šperky ze svítících broučků, na rameno pověsila plyšové myšky a nejrůznější plastové brouky a pavouky.
A samozřejmě nesmí chybět pořádně načepýřené vlasy a klobouk. Ten jsem vytvořila z mirelonu.
Zde je postup na výrobu klobouku:
- mirelon,
- tavicí pistole,
- temperová černá barva,
- stužka na ozdobení klobouku,
- pavouk vytvořený z papír. ruliček (lze dozdobit dle sebe).
Nejprve si uděláme kužel z mirelonu. Ten vytvoříme tak, že čtvrtku složíme do kornoutu, zafixujeme lepidlem (tav. pistolí) a ustřihneme mu přebytečné okraje. Je dobré poměřovat s hlavičkou čarodějnice, aby klobouk dobře seděl.
Kužel postavíme na druhou čtvrtku mirelonu a obkreslíme vnitřní a vnější obvod klobouku. Vzdálenost mezi vnitřním a vnějším obvodem je 20 cm. Ale záleží na Vás.
Když máme načrtnuté obvody, tak vnitřní obvod trochu zmenšíme (aby nám kužel nepropadl) a celý vnitřní obvod nastříháme, jakoby na sluníčko.
Ohnuté proužky postupně nalepujeme na krempu klobouku.
Nakonec celý klobouk nabarvíme černou barvou, já použila černou punčochu a tu jsem nasunula na kužel, abych měla méně natírání. Jako bonus jsem přidala pavouka z papíru a stužku po obvodu.
Zbylý odstřižek mirelonu jsem stočila a vytvořila nos, který jsem pak natřela tělovou barvou. Stočila jsem jej do potřebného tvaru a zafixovala lepicí pistolí. Přidělala gumku a ejhle, čarodějka má luxusní frňák.
Teď už stačí jen čarodějku nastrojit, trošku natřít obličej, udělat vašemu krásnému dítku husté obočí, knír a pár vrásek a je to.
Na závěr bych ještě dodala, že dcerka vyhrála 3. místo. Hodnotily se totiž masky a brala se v potaz i domácí tvorba ...
ChytráŽena.cz