Na výrobu základního slaného těsta budete potřebovat:
- 1 díl jemně mleté soli,
- 2 díly hladké mouky,
- vlažnou vodu dle potřeby.
Mouku smícháme se solí a po troškách přiléváme vodu. Vypracujeme příjemně tvárnou hmotu. Komu se zdá těsto příliš hutné, přidá vodu, kdo to naopak s vodou přehnal, přisype mouku. Bílé těsto se synovi zdálo příliš fádní. Protože má kontaktní alergii na barvičky a já mám ráda dekorace z přírodních materiálů, zkusila jsem mu těsto obarvit mletou skořicí a sladkou paprikou postupně zapracovanou do dílu těsta. Výsledek nejen dobře vypadá, ale krásně voněl během modelování a pečení a stále se z něj line skořicová vůně.
Hotové těsto je dobré nechat odpočinout do druhého dne při pokojové teplotě zabalené v mikrotenovém sáčku, aby neoschlo a neztvrdlo. Vydrží tak několik dní. My pracovali hned a taky to šlo, odpočaté těsto je ale tvárnější, jak jsem se přesvědčila následující dny.
Přichází samotná kreativní fáze, ve které záleží jen na vás, vašem vkusu a fantazii. Těsto můžete vyválet a vykrajovat formičkami na cukroví, vykrajovat nožem, modelovat, stříhat a vystřihovat, obtiskovat různé předměty. Dekorovat třeba korálky, my opět použili koření – hřebíček, nové koření, barevný pepř a fenyklové semínko, záleží na tom, co doma máte a co třeba i potřebujete spotřebovat. Jediné pravidlo je, aby výrobek nebyl příliš vysoký, dlouho se peče, čím vyšší, tím déle budete péci. Pokud chcete ozdůbky zavěšovat, nezapomeňte na otvor pro stužku.
Hotové výrobky vyrovnejte na pečicí papír. Kdo má suchý byt a radiátory, může nechat těsto několik dní samovolně vyschnout a pak jen krátce zapéct v troubě pro barvičku. Kdo má doma vlhko, má smůlu, bude několik hodin péct asi při 100 stupních. Záleží na výšce výrobku, asi 5 až 10 hodin. Upečený výrobek bude tvrdý a při poklepání na tvrdou podložku bude znít jasně. Zastřený zvuk je známka nedopečení. Poslední půlhodinu pečení výrobky potřete rozšlehaným vajíčkem a opatrně zvyšte teplotu.
Hotové výrobky je možné pro delší trvanlivost nalakovat transparentním lakem, vydrží ale i nenalakované i v hodně vlhkém bytě. Abych ozdůbkám dodala trochu vánoční blyštivosti, upečené a vychladlé jsem je dozdobila glitrovým lepidlem v tubičce, prodává se běžně v hračkářství či papírnictví za pár korun.
Pak zbývá už jen hezká stužka a originální dekorace je na světě. My si vyrobili adventní svícen, z perníkového těsta, který se mi moc líbí, se mi nikdy nedožije Vánoc kvůli vysoké vlhkosti. Tento svícen jistě přežije ještě několikery vánoce. Dále jsme vyrobili svícínky pro hodné paní učitelky do školky a spoustu ozdůbek. Ty jsme nakonec použili nejen na stromeček, ale i jako dekoraci na stužku k balení vánočních dárků. Dárečky tak získaly na osobitosti.
Přeju vám mnoho radosti a fantazie při výrobě, ráda si přečtu vaše tipy jak těsto ještě jinak zpracovat a dekorovat.
ChytráŽena.cz