Geocaching (geokešing) je v podstatě hra v přírodě spojená s turistikou a hledáním „pokladu“. Je to takové malé dobrodružství, které spojuje tisíce lidí z celého světa prostřednictvím internetu. Zapojit se mohou všechny generace – od dětí až po seniory. Pokud rádi vyrážíte na výlety, ale zrovna nevíte kam, je pro vás geocaching to pravé.
A jak to vlastně funguje? Je to úplně jednoduché. Pokud tedy chcete začít hledat geocache (geokeše, zkráceně keše), nejdříve se musíte zaregistrovat na internetových stránkách. Vyberete v seznamu kešek tu, kterou byste chtěli najít. Nastudujete si informace, zeměpisné souřadnice zadáte do turistické navigace a můžete vyrazit. Nejlépe je začínat ve vašem blízkém okolí, kde dobře znáte terén. Tam možná ani GPS nebudete potřebovat.
Keše jsou často umísťovány na místech, která jsou něčím zajímavá. Třeba v blízkosti památek nebo nějak významných míst. V popisu keše na internetu si můžete přečíst spoustu užitečných informací o těchto místech. Mnohdy musíte navštívit více míst a splnit několik úkolů, abyste se k vysněné kešce dostali. Keše jsou plastové voděvzdorné schránky různých velikostí. Uvnitř by vždy měl být zápisník nebo alespoň papír a tužka. Při nalezení keše se zde podepíšete pod přezdívkou, kterou jste se zaregistrovali na internetových stránkách, někdo připojuje i své vlastní razítko, ale není to nutné. Pokud je schránka větší, naleznete zde i pár drobností na výměnu, např. hračky z kindervajíček. Platí zde ale pravidlo, že předmět, který si vezmete, musíte nahradit předmětem stejné hodnoty. Brát si ale nic nemusíte. To je spíše takové lákadlo pro děti. Kešku musíte vždy vrátit na to místo, kde jste ji našli a zhruba stejně zakrýt.
Nepočítejte ale s tím, že vás navigace dovede až ke kešce. Jako každý přístroj, i navigace mají nějakou nepřesnost. V posledním úseku tedy musíte zapojit svůj mozek. Pokud si dobře přečtete informace k hledání keše na internetu, tak by to nemělo být těžké najít. Většinou zde bývá nápověda a spousta informací od těch, kteří ji už našli. Téměř vždy si stačí položit otázky typu: Co sem nepatří? Co je tu nelogické? Co je nápadně jiné? atd. A hned vidíte např.: kámen uprostřed zeleně, vzhledově jiná cihla na zdi, poskládaná hranička ze dřeva nebo kamenů… Takže kde asi ta keška bude? Správně, pod těmito předměty. To je jen pár příkladů do začátků, protože jsou k nezaplacení. Na internetu jsou kešky pro začátečníky označeny, takže těmi určitě začněte. Postupně se vypracujete a už pro vás nebude problém najít kešku velikosti několika centimetrů uprostřed lesa. A pokud se vám to nepodaří, netrapte se, příště to určitě vyjde. Prostě musíte mít oči všude.
Tento outdoorový sport, jak se geocaching nazývá, není ani finančně náročný. Turistické navigace určené přímo pro geocaching nejsou až tak drahé – nepotřebujete žádnou luxusní, stačí obyčejná černobílá. No a vyrážet za hledáním „pokladů“ můžete pěšky, na kole, vlakem… Ostatně na výlet s dětmi byste určitě jeli, tak proč to nespojit s nějakou novou zábavou.
Na internetu jsem se dočetla, že v lednu 2014 bylo po celém světě 2,3 milionů keší. V České republice jich je téměř 35 tisíc. To už je slušná zásoba. Takže neváhejte a porozhlédněte se ve svém okolí. Možná to ani nevíte, ale určitě tu nějaká na vás čeká.
ChytráŽena.cz