Dokáže si někdo z nás představit současnou moderní dobu bez každodenní práce s počítačem? Dokážeme vůbec přežít bez toho, aby naše kroky po probuzení, příchodu do práce nebo domů nevedly k té tajuplné, “dokonalé” skříni plné součástek? Technologie je již všude. Na pracovištích, ve školách, v nemocnicích a dokonce dnes již v mateřských školách.
Počítač je prostě – ať chceme nebo ne – základním vybavením místnosti. Je jen málo domácností, kde by nebyl počítač “členem rodiny”. Práce s počítačem je každodenní náplní našeho dne. Uvědomujeme si však, jakému nebezpečí jsme každý den vystavováni? Podle nejnovějších a dlouhodobých výzkumů nelze pochybovat o tom, že práce s počítačem není naprosto bezpečná. Masové používání počítačů s sebou nese řadu zdravotních obtíží. První zmínky o škodlivosti počítačů na lidské zdraví se objevují (v odborné literatuře, článcích, výzkumech, časopisech) již na počátku 60. a 70. let.
Tyto informace řadu uživatelů vystrašily, ale počítačů se prakticky vzdát nemohli. Vždyť i tehdy bylo množství odborníků a obyčejných lidí na PC téměř závislá. Později se ale ukázalo, že řada původních domněnek nebyla stoprocentně pravdivá a podložená, problém možného poškození zdraví při práci s počítačem byl poněkud zredukován. Tyto obavy vyplouvají znovu na povrch právě teď, kdy počítač používá téměř každý. Děti se – již ve školkách – učí základním operacím, na středních školách programují, v práci sedí průměrný úředník u PC 5 hodin a počítačový programátor celou svoji pracovní dobu.
Každý třetí člověk si nosí práci domů a provozuje ji – kde jinde – na počítači. K tomu musí ještě zkontrolovat e-maily, televizní noviny jsme nestihli, takže se podíváme, co nového ve světě, odreagujeme se jednou dvouhodinovou hrou a večer posedíme s přáteli na skype, icq nebo podobných komunikačních programech (čekali jste snad, že si sedneme někam na kafe nebo pivko?) Zkontrolujeme čas na hlavním panelu a se zděšením zjistíme, že jsme celý den proseděli u té prokleté krabice.
Simbelmine
ChytráŽena.cz