Otřes mozku je náhlá krátkodobá porucha mozkové funkce vlivem úrazu. Mezi příznaky patří zvracení, bolesti hlavy nebo závratě, někdy i výpadek paměti. Mnohem častěji se ale otřes mozku projeví jej jako subtilní změna, například menší nedbalost, mírnější bolest hlavy, subtilní porucha charakteru či soustředěnosti.
Otřes mozku si dítě může přivodit i při prudkým pohybem hlavy vpřed a zpět, například při prudkém pádu. Hlava se ani nemusí dotknout země. Pro mozek to i tak znamená mikroskopické trauma, které ho oslabuje. Aby se zahojil, potřebuje dostatek času a klid. Právě proto je při jakémkoliv podezření na otřes mozku povinné neurologické vyšetření. Předčasné vpuštění dítěte do situací, v nichž se může otřes následkem pádu například na lyžích nebo při hokeji po tvrdých střetech se soupeřem opakovat či zhoršit, může vést k trvalým důsledkům a poruchám mozkových funkcí.
Podle statistik se nejvíce úrazů stane při skiboardingu. Po něm následuje snowbording a sjezdové lyžování. Mezi hlavní příčiny se řadí nadhodnocení zkušeností malého sportovce – příliš těžký svah a velký sklon, ale také nedostatečná fyzická kondice. Riskantní jsou i přeplněné sjezdovky, kde jezdí zkušení i nezkušení lyžaři a snowboardisté, dospělí i děti, a kde může lehce dojít ke srážkám.
Právě na sjezdovkách vznikají často i závažné úrazy hlavy, proto by mělo být zejména u dětí samozřejmostí používání ochranných přileb. Ty měly mít děti i při bobování a sáňkování, a to nejen na horách, ale například i v městských parcích. Právě zde totiž rodiče ochranu hlavy dětí velmi často zanedbávají. Přitom například náraz do stromu s následkem otřesu mozku či jiného úrazu, zde hrozí přinejmenším stejně jako na udržovaných a k zimním sportům speciálně určených horských sjezdovkách.
Autor, foto: MUDr. Martin Jan Stránský