V České republice je v současné době registrováno / schváleno 112 útulků pro psy a kočky. Většina z nich velmi často řeší problémy spojené s nedostatkem finančních prostředků na provoz, veterinární ošetření, údržbu prostor a základní vybavení. Provozovatelé útulků si stěžují na nevyhovující legislativu, špatnou spolupráci s úřady a nezájem okolí.
Proto je důležité zaměřit pozornost k opuštěným zvířatům a možnostem, jak jim pomoci. Existence a profesionální působení útulku záleží hodně na lidských kvalitách jeho provozovatele. Pracovníci útulků jsou většinou velmi obětaví a milují zvířata natolik, že mnohdy pracují za nižší než minimální mzdu. Bohužel dobrovolníků a pomocníků je v útulcích velmi málo.
Větší otevřenost
U soukromých zařízení může nastat situace, že počet zvířat přeroste majiteli útulku přes hlavu a už neví, kudy kam. Pro tato zařízení se v poslední době trochu změnila situace. Nestačí už, že existují a pomáhají zvířatům. Pokud nenaleznou sílu a způsob, jak se otevřít veřejnosti, tiše zajdou na úbytě.
V současné době je k udržení těchto útulků nutné získat sympatizanty, oslovit sponzory, využívat internet pro adopci opuštěných zvířat, pořádat akce (přehlídky, voříškiády, procházky se zvířaty), které do útulku přilákají návštěvníky.
Zlá doba?
Nedostatek financí, které je třeba vynaložit především na veterinární ošetření či léčbu zvířat, může být pro některé útulky skutečně likvidační. Soukromá zařízení takové situace často řeší za pomoci soukromých dárců, kteří léčbu konkrétního zvířete finančně podpoří. Soukromé útulky, které často nepracují s internetem tak zručně a cílevědomě, mohou na složitější léčení zvířat rezignovat.
Před rokem a půl byl útulek v Dobranově u České Lípy – tedy v oblasti, kde se zavíraly sklárny a mnoho lidí přišlo o práci – zavalen odloženými zvířaty. Mnoho lidí své domácí mazlíčky odložilo, mnoho dalších obětavců je zase adoptovalo. To ve mně utvrzuje přesvědčení, že lidé jsou v podstatě dobří.
Zdroj: ochrana zvířat.cz
Vendi V.
ChytráŽena.cz