Stejně jako lidé, tak i mazlíčci mohou mít špatné stravovací návyky. Rozdílem je však to, že pes nebo kočka tento návyk nedokáží sami ovlivnit, jelikož jsou odkázáni na své páníčky. Ti často podávají svým zvířecím parťákům větší množství krmiva, protože jim chtějí dopřát. To následně k obezitě, která je pro zdraví mazlíčků nebezpečná. Jak na správné krmení a kdy je čas zakročit?
Obezita, fenomén nejen u lidí
Každý majitel by měl mít alespoň přibližnou představu, kolik jeho mazlíček váží. Důležité tedy je, chodit na pravidelné kontroly k veterináři, kde je třeba svého mazlíčka také zvážit. Jsou ale případy, kdy majitelé tento faktor neřeší a svému mazlíčkovi dopřávají nadměrné množství krmiva, pamlsků a jídla určeného pro člověka. Pokud se podíváme na obezitu jako na obecný problém, je chyba na straně majitele. Často dochází k nevhodnému dávkování krmiva nebo podávání lidského jídla, což vede k rychlému přibírání na váze. Nevhodné je také podávání velkého množství pamlsků, kvůli kterým se navyšuje ideální denní příjem. K obezitě tedy nejčastěji dochází z důvodu velkého příjmu spolu s nedostatkem výdeje energie.
Jak obezitu rozpoznat?
Jedním z ukazatelů je nahmatání žeber, které je v případě obezity obtížné, jelikož jsou pokrytá tukem. Dalšími z ukazatelů jsou zásoba tuku v oblasti beder a kořene ocasu, neznatelný nebo stěží viditelný pas a roztažené břicho. Pes, který má několik kilo navíc také ztrácí pohyblivost a každý krok je pro něj těžší a těžší.
Kroky v boji s obezitou u psů
V prvním kroku byste měli navštívit veterináře. U psů trpících obezitou se často vyskytují zdravotní problémy, mezi které patří například dýchací obtíže, cukrovka, kožní onemocnění a kloubní problémy, které mohou vést k artróze. Vždy je důležité psa prohlédnout a zjistit, jak je na tom jeho zdravotní stav a následně správně zvolit postup k jeho uzdravení.
Na začátku cesty byste se měli zaměřit na krmivo. Pro nastavení správné hmotnosti je nezbytné, aby pes dostával nutričně vyváženou stravu ve správném dávkování. Pokud si nejste jisti, zajděte k veterináři, který vám pomůže nastavit správnou dietu. Následně je na vás, abyste stanované dávkování dodržovali.
Jak krmit už víte, ale to nestačí. Důležité je také zařadit pohyb, který je nejen skvělý k navázání vzájemného vztahu, ale je také zábavným způsobem, jak psovi pomoci zhubnout. Zařaďte proto do vašeho každodenního režimu pravidelné procházky. S sebou můžete nosit také oblíbené hračky a ozvláštnit tak vašemu parťákovi čas strávený venku. Hračky ho budou zároveň motivovat k většímu pohybu. I u procházek však platí všeho s mírou. S ohledem na fyzickou kondici, kloubní aparát a pohyblivost psa přizpůsobte i procházky. Uvidíte, že časem je budete prodlužovat a váš pes bude aktivnější.
Zdroj, foto: SuperZoo