"Máme dalšího medvěda!," hlásí děčínská zoologická zahrada. Jde o nejmenšího příslušníka čeledi medvědovitých - medvěda malajského.
"Samice Cindy pochází z ústecké zoologické zahrady. U nás je proto, že v tamním pavilonu šelem probíhají stavební úpravy a ona se v jejich důsledku začala stresovat. Bylo tedy nutné pro ni najít klidnější místo. Naši návštěvníci se s ní budou moci vídat pouze na omezenou dobu. V děčínské zoo zůstane přibližně měsíc," vysvětlil zoolog Roman Řehák.
Dočasné útočiště našla Cindy v expozici, která čeká na příjezd nového páru levhartů perských. Je jí osm let a narodila se v olomoucké zoo.
Medvěd malajský známý taky jako „medový medvěd“, je nejmenším příslušníkem čeledi medvědovitých. V kohoutku je vysoký jen 70 cm a tělo má dlouhé 1,1 - 1,4 m. Jeho hmotnost je 27 - 65 kg s tím, že samice jsou lehčí než samci. Je většinou černý a na krku má bílou skvrnu ve tvaru podkovy.
Vyskytuje se v Indočíně, Indonésii a Malajsii. I když je to plaché zvíře, k člověku se chová poměrně přátelsky. Domorodí obyvatelé ho dokonce chovají jako domácího mazlíčka, ale zároveň byl dříve také hojně loven. Nyní je na celém svém území chráněn. I přesto ale jeho početní stavy klesají, jelikož dochází k ničení deštných lesů. Medvěd malajský totiž těžce snáší změny životního prostředí.
Má velmi pestrý jídelníček všežravce, ale ze všeho nejraději má včelí med, za kterým je ochoten vylézt na strom. Dále se živí ovocem a termity, které vylizuje svým neobvykle dlouhým jazykem z otvoru vytvořeného rozerváním termitiště tlapami.
Zdroj: ZOO Děčín
Notburga
ChytráŽena.cz