Průkaz původu neboli PP není jen pouhý papír, díky kterému můžete svého pejska brát na výstavy. Máte jistotu, že z jedince vám vyroste dané plemeno. A to jak vzhledově, tak i povahově. Také díky povinným zdravotním vyšetřením, které musela fena a krycí pes absolvovat, si můžete zjistit vše o stavu jejich kloubů nebo očí a jiných dědičných onemocnění. Pamatujte ale, že i 100% zdravým rodičům se může narodit nemocný potomek, takže to nepovažujte za záruku!
Lidé, co pejsky nechovají pro peníze (a věřte mi, že svědomitý chovatel na štěňatech opravdu nezbohatne, když vezme v potaz veškeré výdaje za bonitaci – uchovnění a také to, že fena si po porodu musí nějaký čas odpočinout a další nakrývání se nesmí uspěchat) zajistí štěňátkům tu nejlepší péči, která zahrnuje i perfektní socializaci, návyky a podobně. Než se rozhodnete pro konkrétní chovatelskou stanici, doporučuji Vám si o ní přečíst v různých kynologických diskuzích a pokusit se sehnat kontakt na člověka, který psa od ní už má (pokud to nebude A – tedy první vrh). Na škodu není ani nezávazná návštěva chovatele, který pokud je zodpovědný, si s Vámi o daném plemeni promluví, zjistí, do jakých podmínek a proč si pejska chcete koupit a rád Vám zodpoví na všechny Vaše dotazy.
Pokud se tedy rozhodnete pejska koupit, určitě nedoporučuji vybírat jen podle vzhledu. Měl by Vás okouzlit především svou povahou a chováním. Zkrátka měla by to být láska na první pohled a to oboustranná!
Možná namítnete, že na koupi pejska s rodokmenem nemáte finanční prostředky. Samotná koupě psa je to nejmenší. Musíte ho živit, navštěvovat pravidelně veterináře... Můžete se rozhodnout pro různé psí sporty a cvičiště nejsou zadarmo. Cena psa s PP se od toho nepapírového navíc liší jen o pár tisíc korun. Pokud je nemáte, pejska si raději nepořizujte, protože v takovém případě mu zřejmě nebudete moci dopřát plnohodnotný život.
Proč nekupovat pejska bez PP?
Často se v inzercích objevují inzeráty tohoto znění: „Prodám štěňátka bez PP, po zdravých rodičích s PP“. Proč tedy štěňátko také nemá rodokmen? Jsou dvě možnosti. Buďto majitelé psů byli pohodlní a nenechali své pejsky vyšetřit a uchovnit nebo jejich psi nebyli do chovu komisí připuštěni. Na vině mohly být zdravotní nebo povahové potíže, které by mohli přenášet na své potomky.
Také se můžete setkat s fintou, že zrovna to štěně, které jste si vybrali PP nemá, ostatní ano. Je to hloupost, protože doba, kdy se PP dával jen nejlepším štěňatům z vrhu, je dávno pryč. Dneska dostane každé štěně PP, jen se může stát, že kvůli nějaké zjevné vadě bude označeno za nechovného.
Netýká se to každého „chovatele“ bezpapírových psů, ale najdou se tací (a je jich bohužel hodně), kteří chovají pouze pro zisk. A to jsou tzv. množírny. Tito lidé mají často několik fen, kterým huntují zdraví nakrýváním při každém hárání. Ty poté předčasně umírají na velké zdravotní problémy. Štěňata v tomto prostředí nemají dobré podmínky, jsou zanedbaná a nesocializovaná. Není totiž možné, aby takový člověk zvládl plnohodnotně několik vrhů najednou odchovat. Navíc je prodávají často velmi brzy (tj. před osmým týdnem života). V tuto dobu musí být štěňátko ještě u maminky, jinak riskujete do budoucna velké problémy! Tím, že si štěňátko od množitelů vezmete, byť s dobrým úmyslem, budete je akorát podporovat v jejich další činnosti!
Pokud přesto trváte na psu bez PP, doporučuji návštěvu
útulku. Tam je takových čistokrevných pejsků bez PP a voříšků spoustu. A pokud
se bojíte už dospělého psa, malých štěňátek je tam také požehnaně! Uděláte
dobrý skutek a nebudete podporovat množírny.
ChytráŽena.cz