V ZOO Liberec se po roce opět narodila samice velblouda dvouhrbého (Camelus bactrianus). Rodiči mláděte jsou 17letá Genesis a 20letý Claudius, který už tímto povil svého čtyřiadvacátého potomka. Skupina libereckých velbloudů se tak rozrostla na pět zvířat: jeden samec a čtyři samice.
Malá velbloudice se má čile k světu, saje bez problémů mateřské mléko, takže už bude brzy k vidění v návštěvnické expozici.
Velbloudy liberecká ZOO chová od roku 1957, když prvním dovezeným jedincem byla tehdy tříletá samice Bezděchodka pocházející ze SSSR. O pět let později ji pak doplnil samec Fridolín, opět ze SSSR. Za další dva roky (1964) se jim narodilo první společné mládě – Vendelín. Velbloud dvouhrbý je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat.
Co víme o velbloudech?
Obývají kamenité pouště a stepi centrální a západní Asie. Dorůstají výšky až 3 m (v kohoutku 1,8 – 2,3 m), s ocasem dlouhým 50 cm. Srst na krku přechází do husté hřívy.
Při chůzi zvedají současně nohy na téže straně těla, tzn. jsou mimochodníky. Za 12 hodin dokáží rychlostí 4 km/hod. ujít až 50 km. Nevydrží však běžet na delší vzdálenosti a obtížně se také pohybují do vrchu.
Velbloudi se dožívají 30 – 40 let. Živí se stepními rostlinami (tráva, listy a ostatní části rostlin). Bez vody vydrží při dostatku zelené potravy a vlhkého vzduchu až 45 dní.
Ve své domovině slouží jako důležitý dopravní prostředek. Jejich vlna je značně kvalitní, stejně jako mléko. Sušený trus se využívá jako palivo.
Zdroj: ZOO LIBEREC
Notburga
ChytráŽena.cz