Dnes bych vás ráda vzala na výlet až k česko-německé hranici, do Šluknovského výběžku, kde leží na říčce Mandava desetitisícové město Rumburk. Město je přirozeným centrem nejsevernějšího výběžku české země. Okolní členitá krajina má převažující ráz pahorkatiny se zachovanou přírodou a smíšenými lesními porosty. Průměrná nadmořská výška se pohybuje mezi 300-400 m.
První zmínka o existenci Rumburku pochází z roku 1298. Již tehdy byl tržní osadou a měl tak jeden ze základních atributů středověkého města, jehož statut je doložen v roce 1377. Stranou hlučného náměstí stál kostel sv. Bartoloměje (1352). Od roku 1566, kdy byl v místech staré tvrze vybudován renesanční zámek, se město, představované 124 vesměs dřevěnými domy, stalo novým sídlem někdejšího panství Tolštejn. Ke staršímu cechu pláteníků (1515) postupně přibyla další řemesla, právo vařit pivo a obchodovat se solí a vínem. V roce 1587 obdržel Rumburk nový městský znak. Symbolem pronikání slohu se stal morový sloup (1681). Před západním okrajem města vyrostl klášter kapucínů s novým kostelem sv. Vavřince (1690). Do jeho rajského dvora byla podle projektu slavného J. L. Hildebrandta zakomponována Loreta (1707), nejsevernější stavba svého druhu ve střední Evropě. V roce 1724 byl barokně přestavěn zámek a nad městem se od roku 1725 tyčí kaple sv. Jana Křtitele.
A právě
Loreta je jedním z míst, které by turista neměl vynechat. Loretánská kaple s milostnou sochou Černé Matky Boží Loretánské (1694) byla vybudována z podnětu Antona Floriana knížete z Liechtensteina, majitele panství Rumburk. Postavena byla v letech 1704-1707 podle plánů významného barokního architekta Johanna Lucase von Hildebrandta z Vídně. Cenná je reliéfní výzdoba jejích vnějších stěn. Početné sochy pochází z dílny Franze Bienera. Loretánská kaple byla požehnána 15. 9. 1707. Kapli obklopuje ambit s bohatou nástropní výmalbou ze života Panny Marie, čtyřmi kaplemi a restaurovanou kaplí Svatých schodů (1768-1770). Loreta v Rumburku byla významným mariánským poutním místem pro oblast severních Čech a Horní Lužice. Úcta k Panně Marii byla spojena s řadou zázračných uzdravení. Loretánská kaple na nádvoří je kopií Svaté chýše z Loreta (Itálie), domku Panny Marie, v němž v Nazaretu žila Svatá rodina, a kde došlo ke Zvěstování o narození Spasitele.
Do roku 1950 byla Loreta spolu s kostelem sv. Vavřince součástí kapucínského kláštera (dnes městská knihovna). Roku 1964 byla prohlášena za nemovitou kulturní památku, památkově chráněny jsou i oltáře v kaplích křížové chodby (2007). Celková obnova loretánského areálu probíhá od roku 1996. Památkově chráněný areál spravuje Římskokatolická farnost - děkanství Rumburk.
Pár kilometrů za městem byla roku 1896 postavena na kopci Dymník 15 m vysoká rozhledna. Její nadmořská výška je 515 metrů a k vrcholu musíte zdolat 79 schodů. Do roku 1945 byla rozhledna známá pod jménem Augustýnka. Za dobrého počasí jsou z rozhledny vidět Dolní Křečany a Jiříkov, německý Kottmar, Rumburk, varnsdorfský Špičák, Lužické hory, Ještěd, Vlčí hora a další vrchy. Z Rumburku se na Dymník dostanete po žluté značce kolem koupaliště a po silničce až k restauraci na Dymníku. Od restaurace je to k rozhledně asi sto metrů po modré značce. Rozhledna Kopec Dymník je sopečného původu, celý vrch tvoří čedič, o čemž se můžete přesvědčit u rozhledny, kde najdete známé „varhany“.
Na dohled od restaurace na Dymníku stojí za prohlídku Kamenný strom života, známý též jako Kamenná hvězda. Je zde postaveno 22 štíhlých žulových obelisků, každý váží kolem 4 tun a je 5 až 6 metrů dlouhý, objeveny byly při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíně pod Jedlovou a v místě byly vztyčeny v letech 2003 - 2004. Všechny kameny jsou mezi sebou propojeny šedavými a načervenalými žulovými chodníky vytvářejícími labyrint, v jehož středu se objevuje hvězda složená z trojúhelníku směřujícího nahoru a z trojúhelníku směřujícího dolů. Dávný symbol má řadu významů, ale v podstatě znamená, že řád nebe je podobný řádu země a člověk stojí jako svorník uprostřed. Jindy se čte jako pobídka k tomu, aby úsilí člověka v rovnováze směřovalo k praktickým záležitostem i k věcem, jež jej přesahují.
Tak ať se vám cestování v Rumburku a jeho okolí líbí.
kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
Tento článek také můžete
Hodnocení