Nenápadné, krásné a přitom pěstitelsky nenáročné růže jsou jednou z nejžádanějších květin na našich zahradách. Za svou oblibu vděčí nejen snadnému pěstování, ale i téměř nekonečné škále odrůd, které byly během let vyšlechtěny. V zahradě můžeme pěstovat více druhů růží od miniaturních, vyšších keřových, stromkových až po popínavé. Krásné voňavé květy všech možných barev vyniknou nejen ve váze, ale také na zahradě v trávníku nebo záhoně.
Patří jim náš obdiv a také patřičná péče.
Pěstování růží
Jsou nenáročné na péči a na stejném místě je můžete ponechat
bez přesazování několik let. Velkou péči musíme věnovat výběru místa a správné
přípravě půdy. Místo by mělo být především slunečné a vzdušné, abychom se
vyhnuli nadměrnému napadení rostlin chorobami a škůdci. Můžeme je vysazovat na
jaře a také na podzim.
Záhonky určené k pěstování růží mají být dokonale vysypané kompostem a také chlévskou
mrvou /kravským a koňským hnojem/ zbavené veškerého plevele.
Jamku pro výsadbu
vyhloubíme hlubší, než je délka kořenů rostliny. Na dno jamky přidáme kompost
nebo substrát a vložíme do ní růži. Rostlinu postupně zasypáváme, nakonec růži
zalijeme a přihrneme ke keři okolní zem. Kontejnerové růže můžeme vysazovat
během celého vegetačního období. Dříve než je vysadíme ven, vložíme je do kbelíku z vodou, aby jejich kořenový bal nasál
co nejvíce vody. Kontejnerové růže nikdy nevysazujeme do příliš mokré půdy.
Vzdálenost rostlin při výsadbě se řídí typem růže. Například stromkové růže pěstujeme samostatně nebo v řadách, kdy vzdálenost rostlin je 50-70cm. Po vysazení růží můžeme záhonky mulčovat. Mulčovací kůra udržuje v půdě vlhkost, zabraňuje klíčení plevelných semen a ochraňuje růži před namrznutím. Když nemáme mulčovací kůru, tak růžičky okopáváme, abychom je udržely v bezplevelném stavu.
Jarní řez růží
Na počátku vegetace je důležitý jarní řez. Provádíme ho koncem března. Nejdříve z keře odstraníme odumřelé, poškozené, nemocné a slabé větvičky. Rostliny seřezáváme na polovinu nebo třetinu jejich výšky. Rostliny znovu pěkně vyraší, proto se nemusíme bát rostliny pořádně zastřihnout. Někdy nám ze spodní části keře nebo z kmínku stromku vyraší plané výhony. Je to podnožový šípek, který musíme odstraňovat.
Jak vyzrát na mšice?
Růžím se také daří v sousedství bylinek, především levanduli. Voňavá bylinka, podobně jako afrikán zahání od růží mšice. Neředěný výluh nebo zákvas z kopřiv pomáhá proti mšicím stejně dobře jako odvar z přesličky. Je také dobrý na posílení a odolnost rostliny.
Pro bohatost květů
Aby nám růžičky déle a bohatě kvetly musíme je pravidelně zbavovat odkvetlých květů, které rostlině ubírají sílu. Květy po odkvětu ostříháme zahradnickými nůžkami.
Ochranný přípravek
Ve vlhkém období se nám můžou na listech růží objevit drobné i větší černé tečky, tyto houby snadno odstraní chemický fungicidní postřik.
Hnojení růží
K základnímu hnojení na jaře i k přihnojování během roku můžeme používat granulované hnojivo, které se snadno aplikuje a dobře vyživuje rostliny během celé vegetace. Pro dobré kvetení všech odrůd růží je na trhu organické hnojivo.
Zazimování růží
Na zimu musíme růže pořádně připravit, aby nám přes zimu nevymrzly. Před příchodem zimy rostliny mírně sestřihneme a připravíme je k přezimování. Ke keřovým růžím nahrneme zem nebo přiložíme větvičky chvojí. Nikdy nedáváme k růžím shrabané listí, neboť tyto listy slouží jako dobrý úkryt pro škůdce a jsou vhodným substrátem pro přezimování některých chorob.
Tyto trvalky jsou velmi přizpůsobivé. Za místo na vysluní se růže odvděčí bohatým květem. Menší odrůdy leze také úspěšně pěstovat na balkónech nebo terasách. Jejich krásné květy různých barev jsou krásnou ozdobou, které nikdy nepřehlédneme.
Marta
ChytráŽena.cz