-Komerční sdělení-
Aktuálně je cyklistika velmi populární, na silnicích je vidět stále více cyklistů. Někdo jezdí na kole do práce, někdo do lesů a na traily a někdo se o víkendu jezdí zrekreovat na cyklostezku. Dokonce i v zimním období vyjíždí více cyklistů. Pozitiva jízdního kola tkví hned v několika důvodech. Jízda na kole je vhodnou fyzickou aktivitou, která podpoří zdraví a kondici. Dalším benefitem je ekologičnost. Uvažujete o pořízení nového kola? Pojďme se společně podívat na co se zaměřit při výběru.
Rozdělení kol podle typu
Když vybíráte jaké kolo pořídit, tak si nejprve rozmyslete, kam budete s kolem jezdit a podle toho zvolte samotný typ kola. Přeci jen si nepořídíte stejné kolo na jízdu po horách a na jízdu mezi univerzitními kampusy v centru města. V rychlosti si představíme všechny typy jízdních kol a vysvětlíme si, v čem se liší.
Zdroj: https://unsplash.com/photos/x8rDSFN2DpY
Horská kola
Kola do města
Zdroj: https://unsplash.com/photos/TyEVWuRW_0w
Crossová a trekingová kola
Crossová a trekingová kola v sobě kombinují vlastnosti horských a městkých kol. Crossová kola jsou výborným kompromisem pro jízdu na upravených cyklostezkách i po horším terénu např. polních cestách. Trekingová kola nemají tak silné pláště jako horská kola, nabízí však vzpřímenější posed. Nicméně zvládnete s nimi už zmíněný horší terén, díky odpružené přední vidlici.
Silniční kola (silničky, závodničky)
Zdroj: https://unsplash.com/photos/OFyh9TpMyM8
Materiály pro výrobu kola
Hliníková kola jsou lehká a mají vysokou boční tuhost rámu. Oproti ostatním materiálům jsou však poměrně málo pružná, a také o něco dražší než například ocelová. Karbonová kola vznikají vstvením karbonových vláken do forem, které se následně zapečou při tlaku a vysátém vzduchu. Nepochybnou výhodou karbonu je vysoká pevnost a velmi nízká hmotnost. Kola s karbonovým rámem bývají dražší, ovšem záleží i na dalších komponentech - brzdy, kazety na kolo, také typ i značka komponent hraje roli ve výši ceny. Ocel je naopak poměrně těžká, za to ale dosahuje vysoké pružnosti a kola z ní jsou poměrně levná.
Jak vybrat velikost rámu kola
Uvedeme to na příkladu: Žena s výškou postavy do 175 cm by si měla pořídit horské kolo o velikosti do 18 palců a silniční kolo o velikosti do 54 cm. Za to muž, který je vysoký do 190 cm by si měl pořídit horské kolo do 22 palců a silniční kolo do 59 cm.