Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Rýma a suchý vzduch v těhotenství – větší problém než se zdá

29. 12. 2008 | Těhotenství
Těhotná maminka obvykle v posledních měsících, týdnech před porodem více odpočívá, ale málo která si uvědomí že většina alergických zárodků je v matracích postele. To může mít neblahý vliv na vývoj vašeho dítěte. Zároveň neopomínejte ochranu před suchým vzduchem a větší důraz na čistotou, jelikož především zimní období je velkým nepřítelem. Přitom stačí málo, pravidelně matraci čistit postřikem, který ochrání vás i vaše miminko.

Zdravotní problémy a návštěva u alergologa vám nikdy nic neříkaly, až do doby něž jste otěhotněla? Přitom se tak děje až u 35% těhotných žen, které začaly trpět příznaky rýmy. Jedná se o atopické onemocnění, kam spadá nejenom astma, ale i častá roztočová alergie. Po narození trpí touto dispozicí přes 20% dětí a projevit se může i v dospělém věku. Děje se hned tak z několik příčin, které si zde postupně představíme včetně rad, jak se vyhnout rozvoji tomuto onemocnění.

Zima / suchý vzduch – ideální prostředí pro roztoče

rýma a suchý vzduchZimní období se suchým vzduchem je nejhorší možná kombinace pro výskyt alergických reakcí především na roztoče. Nejvíce se vyskytuje v panelových, činžovních domech a starých zástavbách. Příznaky jsou zřetelné, venku je zima a v teplé místnosti je nižší relativní vlhkost vzduchu – suché klima. Odtud už je jenom krátká cesta k hromadění alergenů a roztočů, kteří toto suché prostředí vyhledávají. Dráždění, vysušování sliznice a dýchacích cest jsou symptomy suchého klimatu. Běžnou terminologií hovoříme o „nemoci z nachlazení“. U gravidních žen může vést až ke chrápání.

Jistota, že vaše miminko zrovna nebude alergik, jelikož u vás v rodině nikdo s touto chorobou nemá zkušenosti, není samozřejmostí. Prvopočátek vzniku alergických dětí je totiž už v době těhotenství. “Obzvláště nastávající maminky, rodiče dětí by se měli více soustředit na pokoje, kde tráví hodně času – ložnice, dětský pokojíček,“ cituje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová a dodává: „Kombinace suchého vzduchu a nečistot dokáží své. Za vše může konzumní doba, kdy trávíme převážně čas v práci, u televize, počítačů. Místo toho, abychom byli často v přírodě, tak jako naši předci.“

Rýma a suchý vzduchLožnice

Zejména relaxující maminky, které nabírají síly na porod, stráví závěrečné měsíce více v ložnici. Přitom si málokdo pohledem na „čistou“ matraci uvědomí, že je potřeba ji vyčistit. Jedná se zde o neskutečné množství alergenů (přes 2000-15000 roztočů v 1 gramu prachu), které pokud nedodržujeme psaná pravidla, nám mohou přitížit. Lůžkoviny i matrace je vhodné čistit pravidelně sprejem, nejlépe přírodním, který neškodí zdraví. Zároveň by ženy v očekávání měly usínat u otevřeného okna a dodržovat pravidelnost spánku. S tím souvisí i prostředí, které na vás bude mít vliv. Mýtus, že se v ložnici nedoporučují květiny není založen na pravdě. Květiny sice produkují kyslík a v noci oxid uhličitý, ale pokud jich v uvedené místnosti nemáte opravdu hodně nemá to na vaše zdraví negativní vliv. Doporučujeme Eukalyptus, který je vhodný i pro alergiky. Obsahuje totiž silice příznivě působící na sliznice dýchacích cest, které zvlhčují.
.

Obývací pokoj, hala

Suchý vzduch, který podporuje rozmnožování roztočů, nepodceňujte ani v ostatních prostorách svého bytu.
„Pokud vám obývací pokoj přijde čistý, přesto věřte že skutečnost je jiná. Záclony, koberce, sedačka či plyšové hračky vašich ratolestí to vše může obsahovat nejjemnější částečky prachu, které vdechujete,“ říká alergoložka MUDr. Blanka Haindlová.

Květiny dodají vašemu bytu osobitý vzhled, ale zároveň ho zbaví suchého vzduchu jelikož ho budou okysličovat a zvlhčovat. „Klientům do obývacích pokojů s dostatečným množstvím světla většinou nabízíme květiny, jako jsou Ficus benjamina, Dracena marginata, Schefflera,“ říká specialistka na květiny Iva Jungrová a dodává: „Do obliby se znovu vracející Sansiviera, většina z nás je zná pod jménem tchýniny jazyky. Nejsou cenově nákladné a ani péče o ně není náročná,“ dodává Iva Jungrová. Do hal či tmavších pokojů se hodí spatiphyllum, aglaonema nebo i zamioculcas, které nevyžadují moc přírodního světla.


Zdroj: Milbiol



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles