Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Neděle 24.11. 2024
Dnes má svátek Emílie
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Sběratelské panenky Barbie

4. 01. 2012 | Zajímavosti

Kdo by neznal panenku Barbie? Asi bychom jen marně někoho takového hledali. Mezi mladšími ročníky je tato panenka velmi oblíbená a rozšířená, dobře si na ni pamatují i ty tehdy mladé dívenky, které prvně spatřily televizní reklamy na tyto dlouhonohé krasavice v 90. letech a koneckonců i rodiče a prarodiče je musejí velmi dobře znát, díky tužbám svých dcer a vnuček.

Co ale už málokdo ví je, že kromě klasických hraček Barbie se vyrábí i takzvaná sběratelská série. Tyto speciální sběratelské panenky obvykle nenajdeme v běžných hračkářstvích v regále s ostatními panenkami. Máme-li to štěstí, že se přeci jen jeden či dva kusy v obchodě nalézají, obvykle jsou uzamčeny ve skleněné vitrínce, kde působí ještě nedosažitelněji.

Sběratelská Barbie jako doplněk kolekce

Běžné panenky Barbie, určené pro dívky na hraní, se začaly vyrábět mnohem dříve (v roce 1959), než specializované sběratelské Barbie. Tyto kousky jsou dnes již samozřejmě také velmi cenné sběratelské kousky, ale původně to byla pouze obyčejná hračka, sloužící k potěše děvčátek po celém světě. Samotná sběratelská edice je tedy mnohem mladší a vznikla jako rozšíření již velmi oblíbené kultovní "královny" hraček. První oficiální sběratelské Barbie můžeme hledat již v 80. letech. Většinou se jednalo o panenky ze série Dolls Of The World (Světové panenky), které představovaly nejrůznější kouty naší země (Indie, Mexiko, později dokonce i Československo).

panenky BarbieOpravdový rozmach však collector edition (sběratelská edice) zažila až v 90. letech. Kromě klasické sběratelské edice jsme se setkali již s limitovanými edicemi (limited edition). V těchto edicích byly panenky vyráběny mnohdy ve velmi omezených nákladech. A objevila se i speciální edice (special edition), v níž vznikaly panenky navržené ke zvláštním příležitostem a výročím.

Velmi úspěšnou se stala edice Holiday, ve které se kolem Vánoc objevovaly panenky v nádherných honosných róbách.

Rozdělení do edic

Jak plynul čas, sběratelské panenky se rozšířily mezi sběratelkami a sběrateli po celém světě a prošly mnoha změnami. Mezi nejvýznamnější bezesporu patří rozdělení edicí na takzvané "proužky" (labels). Toto označení se osvědčilo a používá se dodnes. Setkáváme se tedy s následujícími edicemi, které se liší výší nákladu, ve kterém byla daná panenky vyhotovena, ale mnohdy i prestiží návrháře.

Pink Label (Růžový proužek) - panenky vyráběné mnohdy v 50.000 nákladech, které tedy řadíme mezi nejméně vzácné. Nejčastěji se v této edici objevují již zmiňované panenky Dolls Of The World (Sumatra, Spanish, France, Ibdia...) a nebo třeba i postavy z oblíbené ságy Stmívání (Bella, Edward, Alice, Victoria...).

Silver Label (Stříbrný proužek). - Jedná se o panenky vyráběné v limitované edici okolo 20.000 kusů. Tyto panenky bývají již velmi propracované a na jejich vývoji se podílí mnohdy i slavný návrhář. Krabičky jsou též mnohem více designově a tematický propracované a v krabičce by neměl chybět originální stojánek a certifikát. V této edici se můžeme setkat například s Julií z muzikálu Romeo a Julie, s panenkou navrhovanou Cynthiou Rowley, Irskou Barbie Legends of Ireland či několika vybranými panenkami ze série Birthday Wishes.

Gold Label (Zlatý proužek) - Sem patří panenky vyráběné v nákladu obvykle kolem 10.000 kusů (4.500 - 15.000). Jedná se mnohdy o velmi cenné sběratelské kousky, dosahující až několikatisícové hodnoty. Róbu pro tyto panenky zpravidla navrhují návrháři zvučných jmen, jako například Byron Lars, Christian Dior, či Christian Louboutin. Na ceně se tedy podílí nejen omezený počet kusů, ale i preciznost a zvučná jména. Každý by si zde jistě našel tu svoji favoritku. Jen výčtem: Mořská panna, bohyně Athena, Afrodita, Kleopatra, panenka Badgley Mischka, úchvatná Christabelle, nebo neobvyklá Pink in Potone.

Platinum label (Platinový proužek) - bezesporu nejvzácnější sběratelské panenky, dosahující až desetitisícových hodnot. Není výjimkou, že tyto panenky se vyrábí pouze v cca 2.000 nákladu, ale mnohdy je toto číslo ještě nižší. Tyto panenky se i mezi sběrateli velmi obtížně shánějí a mnohdy se s nimi setkáváme ve výstavních galeriích.

Pro představu uvádím pár panenek, které se pyšní právě označením Platinum label: Reem Acra Bride, Pink grapefruit citrus obsession, Splash of Silver či Cher Ringmaster.

Black Label (Černý proužek) - tato edice představuje panenky vydávané v podobném nákladu, jako je tomu v Pink Label. Je to tedy podobné označení, jako předchůdkyně speciální edice. Sem spadají veškeré edice a reedice Základních Barbie (Barbie Basics), ale i panenky znázorňující světové ikony jako například herečky (Farrah Fawcett), zpěvačky (Cher Half Breed Indian), hry a komiksy (The Hunger Games, Black Canary) či dokonce výjevy z filmů  (Ptáci od Alfreda Hitchcocka)

 

Záludné zkratky

Mezi sběrateli sběratelských panenek Barbie se i zde v Čechách můžeme setkat s několika výrazy, které nám na první pohled nic bližšího nenapoví, pokud nepronikneme do tajů zkratek. Často se setkáváme s označením NRFB (never removed from box). To znamená, že zmíněná panenka nebyla nikdy vyndána z původní krabičky, což pro spoustu sběratelů zvyšuje její sběratelskou hodnotu. Dále se setkáváme s označením MINT. Pokud si u inzerátu přečteme, že krabička i panenka jsou "mint", můžeme si být jisti, že panenka je "nrfb", jako nová a to samé můžeme říci i o její krabičce, která nesmí nést žádné stopy skladování, či škrábance a oděrky. Mají tedy být, jakoby opustila výrobní halu. Zřídka se ještě můžeme setkat s BWSM - krabička se škrábanci na plastu. Tyto škrábance jsou nepříjemné, ale nejsou-li příliš hluboké, jdou dobře rozleštit speciální pastou.


Na závěr...

Mezi sběrateli existují rozepře, zdali nechávat a vystavovat panenky v původních krabicích či ne. Jedni by je nevyndali z krabiček ani za nic a tvrdí,   "že vyndáním snižují jejich sběratelskou hodnotu". Druzí je zase velmi rádi vyndávají, vytvářejí pro ně pokoje a aranžují je. Navzájem se pak tyto skupiny snaží druhou stranu přesvědčit o té svojí pravdě a o tom, co je "lepší". Podle mě je to věc každého sběratele. Pokud Vám dělá dobře se na panenky dívat v jejich krabičkách, nechte je tam. Pokud je potřebujete vyndat a potěšit se s nimi, vyndejte je a rozhodně se nenechte nikým ovlivňovat podle toho, co je "správné". Je to krásný koníček a má Vás přeci těšit a přinášet Vám radost.


Mamcakata - čtenářka
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Další fotografie ke článku Sběratelské panenky Barbie:

Sběratelské panenky Barbie
Sběratelské panenky Barbie
Sběratelské panenky Barbie
Sběratelské panenky Barbie
Sběratelské panenky Barbie
Sběratelské panenky Barbie
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles