Jen za první polovinu letošního roku už zvládli zloději napáchat v rekreačních objektech škody za více než 18 milionů korun. S blížícím se koncem letních dnů je proto nejvyšší čas začít myslet na zabezpečení chaty či chalupy před zimou. Ochránit majetek vám kromě dobrého zámku mohou pomoci i jednoduché, avšak osvědčené rady a tipy, které nic nestojí.
Využijte ochotné sousedy
Mnoho chalup se nachází v osadách či koloniích, kde i přes zimu někteří majitelé zůstávají. Pokud máte se sousedy dobré vztahy, poproste je o pomoc. Mohou příležitostně vaši chalupu zkontrolovat, vybrat schránku nebo se projít sněhem ke dveřím a podpořit tak zdání, že chalupa není dlouhodobě opuštěná. Nezapomeňte sousedům nechat kontakt na vás pro případ, že by se kolem chalupy dělo cokoliv podezřelého, byť to budou třeba jen stopy od neznámého člověka.
Cennosti na chalupu nepatří
Přes léto se určitému „navážení“ věcí na chalupu nevyhneme, před zimou bychom však měli co nejvíce z nich opět odvézt. Platí to především pro elektroniku, nářadí a sezónní vybavení. Právě to jsou věci, které zloději rychle a bez problémů zpeněží v nejbližším bazaru či zastavárně. Odvoz cenných věcí nenechávejte na poslední chvíli – zkušenější zloději nečekají na zimu a vyrážejí během posledních podzimních víkendů, protože vědí, že majitelé už nejezdí na chalupu pravidelně.
V kůži zloděje
Zkuste se na vaši chalupu podívat očima zloděje. Projděte si možné přístupové cesty a zkontrolujte jejich zabezpečení, protože zloděj bude pravděpodobně zkoušet různé možnosti vniknutí. Začněte od vrat či brány, pokračujte vchodovými dveřmi, bočním či zadním vstupem, garáží, sklepem a okny. Jsou všechna tato místa dobře zabezpečená? Pokud ne, napravte to. Na vrata či garáž patří petlice a kvalitní visací zámek, dveře by měly být vybavené bezpečnostní cylindrickou vložkou. Okna pomůže ochránit bezpečnostní folie, která zabrání jednoduchému rozbití.
Nezamykejte vnitřní dveře
Ačkoliv na první pohled zní tato rada nelogicky, má své opodstatnění. Z našich zkušeností vyplývá, že pokud zloděj vnikne do objektu, vnitřní dveře už ho nezastaví. Jestliže by jejich poškozením vznikla škoda větší než hodnota majetku, který je za nimi, nemá smysl je zamykat. Klíčové je ovšem perimetrické neboli obvodové a přístupové zabezpečení objektu – tedy kvalitní bezpečnostní, a hlavně certifikovaný zámek u vchodových dveří, který zloděj jednoduše nepřekoná. Mluvíme o tzv. pravidlu třech až pěti minut – pokud se do této doby zloděj nedostane dovnitř, je velká šance, že pokus vzdá. Použití certifikovaných produktů je pak mnohdy podmínkou pro bezproblémové a adekvátní plnění pojišťoven v případě, že už ke krádeži dojde.
Chraňte věci uvnitř
Cennosti, které z chalupy nemůžete odvézt, ukryjte mimo dohled zvědavých očí. Můžete je dát pod okno ke zdi, přehodit přes ně deku nebo je uzamknout – mluvíme o tzv. terciárním zabezpečení, které se týká právě jednotlivých věcí v domě. Využijte ho také pro bezpečné uchovávání věcí v dílně nebo garáži, které bývají oblíbeným terčem zlodějů. Použít můžete uzamykací mechanismy.
Spolupracujte s obcí
V případě, že v chatové oblasti nebo v obci jako takové dojde k vloupání, jsou občané většinou informovaní pomocí obecního rozhlasu, ten však zastihne jen místní. Domluvte se proto na obecním úřadě, aby vás kontaktoval, kdyby se cokoliv dělo. Pokud obec využívá moderní komunikační prostředky jako mobilní rozhlas, přidejte se mezi jeho odběratele, aby vám případné varování neuniklo.
Simulujte přítomnost
Zloději si objekty k vyloupení předem vytipovávají a dlouhodobě opuštěné chalupy patří mezi jejich hlavní cíle. Zkuste je zmást tím, že budete svou přítomnost simulovat. Na trhu existuje množství časových spínačů, které můžete nastavit v nepravidelných intervalech. Zapínat lze nejen vnitřní či venkovní světla, ale třeba i televizi v obytné místnosti, a tím zloděje znejistět. Pokud je to možné, občas na chalupu i během zimy zajeďte – zkontrolujte ji ze všech stran, odházejte sníh a prověřte všechny zámky.
Tento článek také můžete