-Komerční sdělení-
Jaro máme v plném proudu. Příroda se probouzí ze zimního spánku a odpočinku, prodlužují se dny a otepluje se.
Je to návrat k počátku života, oslava přírody, plodnosti a hojnosti země.
Tak pojďme slavit, je čas se radovat a zářit. A začněme úklidem. Nejen ve svém obydlí, ale také ve svém těle, neboť dvakrát do roka (na jaře a na podzim) je přirozeně připravené na očistu. Je tu šance, jak udělat změnu, začít s něčím novým bez násilí - anebo velmi snadno znovu nastolit zdraví a pohodu. Zkrátka jaro je příhodná doba, kdy stačí tělu jen trochu pomoci a matka příroda zařídí zbytek!
Tak pojďme slavit, je čas se radovat a zářit. A začněme úklidem. Nejen ve svém obydlí, ale také ve svém těle, neboť dvakrát do roka (na jaře a na podzim) je přirozeně připravené na očistu. Je tu šance, jak udělat změnu, začít s něčím novým bez násilí - anebo velmi snadno znovu nastolit zdraví a pohodu. Zkrátka jaro je příhodná doba, kdy stačí tělu jen trochu pomoci a matka příroda zařídí zbytek!
1/ Odlehčete jídelníček
- minimálně na týden odstraňte z jídelníčku maso a uzeniny, mléčné výrobky a cukr.
Tip: maso můžete nahradit rybami, tofu, tempehem, sójovým masem.
2/ Volte vhodné sacharidy
- pečivo vybírejte nejlépe z celozrnné mouky, která je připravena mletím celého obilného zrna (ať už žitného, pšeničného nebo jiného) včetně obalu a klíčku nebo vícezrnné, do jejichž těsta jsou přidány mlýnské výrobky z jiných obilovin než pšenice a žita – luštěniny nebo olejniny
Tip: žito obsahuje zhruba o polovinu lepku méně, proto jej na dobu očisty zařaďte v převaze do jídelníčku, upřednostněte přílohy jako jsou rýže, proso, kukuřice, pohanka, jáhly, amarant, quinoa, brambory.
3/ Navyšte konzumaci zeleniny, luštěnin a ovoce
- vláknina, kterou obsahují, zapůsobí jako kartáč na naše střeva, vyčistí je od nečistot a zároveň vitamíny pomohou imunitě.
Tip: zelí ve všech podobách, které má pročišťující účinky a zároveň je bohatým zdrojem vitamínu C, zelný salát vám udělá určitě dobře jak na střeva, tak na jarní únavu.
4/ Popíjejte zdravě
- v průběhu celého dne - nejlépe čistou vodu nebo vodu ochucenou čerstvou šťávou z citrónu a klidně s lístky máty. Zařaďte do pitného režimu čaje - mátový, kopřivový, heřmánkový čaj anebo směs bylinek pro očistu.
Tip: ráno na lačno vypijte sklenici teplé vody se šťávou s 1/2 citrónu na pročištění detoxikaci jater a žlučníku.
5/ Podpořte játra
- orgán jara – játra se v tomto období nejlépe regenerují a uvolňují potravinami zelené barvy- zelené listy špenátu, mangoldu, salátů, kapusty a probouzejících se divokých listů.
Současně odstraňte minimálně na tři týdny - alkohol včetně vína a piva, fast food, GMO potraviny, cukr, chemická aditiva v potravinách, umělá sladidla, pasterované mléčné výrobky, bílou mouku, veškeré polotovary, uzeniny a živočišné tuky - tradice masopustu má velmi hluboký smysl.
Tip: zařaďte ostropestřec mariánský - podporuje regeneraci buněk a podporuje normální funkci jater.
6/ Hurá do přírody
- vyměňte tělocvičnu za kolo, brusle nebo jen choďte na procházky do lesa, užívejte si jarního sluníčka a teplejšího ovzduší. Díky chození pěšky si můžeme dopřát chvilku sami pro sebe, která nám prospěje v každodenním boji proti stresu.
Tip: pohybem se vám díky vyplavení serotoninu zlepší nálada, podpořte ji také tím, že nezapomenete na úsměv - má řadu pozitivních vlivů na naše tělo i duši.
7/ Plánujte
- štěstí přeje připraveným - vdechněte jarní větřík i svým plánům, oprašte předsevzetí a naplánujte si, co je možné zvládnout do léta, podzimu i zimy.
Tip: jaro je ve znamení všeho nového, vzpomeňte si, co již dlouho odkládáte a zařaďte to do svého nového života - jedna novinka do roka, proč ne z jara?
Ideální doba pro dodržování těchto zásad je 6 týdnů, ale zkuste vytrvat alespoň 14 dnů a uvidíte, že se budete cítit výborně!
Vyzkoušejte lehké jarní recepty:
Brynzová dobrota
Suroviny:150 g brynzy
50 g másla
1/2 lžičky sladké mleté papriky
kmín
2 jarní cibulky
Celozrnný žitný chléb značky Penam
Postup:
Brynzu rozmícháme se změklým máslem, ochutíme paprikou a kmínem. Do pomazánky přidáme nadrobno nakrájené jarní cibulky i s natí a mažeme na plátky celozrnného chleba.
TIP: pomazánku můžeme zjemnit lžící zakysané smetany a zpestřit nadrobno nakrájenou zelenou nebo červenou paprikou.
Vajíčková pěna s jarní zeleninou
Suroviny:50 g másla
100 g jemného tvarohu
2 vejce uvařená natvrdo
100 g zeleniny (ředkvičky, hrášek, papriky, kousek pórku)
sůl
Celozrnný FIT chléb značky Penam
Postup:
Máslo utřeme s tvarohem do pěny. Přidáme nadrobno nakrájená vejce, nahrubo nastrouhané ředkvičky, hrášek, nudličky papriky, nakrájený pórek, osolíme a namažeme na celozrnný chléb.
TIP: pokud nemáme čerstvou zeleninu, můžeme použít sterilovanou – hrášek, papriky).
Slunečnicový chléb s cottage pomazánkou a ředkvičkami
Suroviny:kelímek sýru cottage
lučina
šunka
ředkvičky
pažitka
cherry rajčátka
jarní cibulka
sůl
Celozrnný žitno-slunečnicový chléb značky Penam
Postup:
Sýr cottage smícháme s lučinou, přidáme větší množství nadrobno nakrájené pažitky a špetku soli, vše důkladně promícháme. Dále přidáme nadrobno nakrájené ředkvičky a šunku a tentokrát promícháme zlehka. Plátky Celozrnného slunečnicového chlebu značky Penam opečeme v topinkovači a namažeme připravenou pomazánkou. Ozdobíme přepůlenými cherry rajčátky a nakrájenou jarní cibulkou.
TIP: Pro docílení výraznější chuti můžeme chléb potřít stroužkem česneku
Více receptů a tipů na www.zatocteskily.cz