Brigádníky nepotřebujeme. Tuto větu při shánění práce na léto slyší studenti snad ze všech stran. Firmy jsou rádi, že mají práci pro stálé zaměstnance a o studentský záskok v době dovolených nestojí. Narazit tak na brigádu v půli léta bez doporučení od známých je už téměř nemožné.
"Firmy, které braly na léto třeba i čtyřicet brigádníků, letos seškrtaly tyto pozice o více jak polovinu. V současné situaci nechají tuto práci spíše vlastním zaměstnancům, kteří se o dovolených prostřídají," vysvětluje nelehkou pozici zaměstnavatelů Tomáš Zdechovský, odborník na firemní komunikaci a řízení v době ekonomické krize.
Jedinou možností jak sehnat brigádu je kontaktem přes známé nebo přes personální agentury. I ty jsou ale závislé na nabídce od nejrůznějších subjektů, která je několikanásobně nižší než počet zájemců o ně.
"V pořadníku personálních agentur je tisíce registrovaných žadatelů o brigádu, kterým nezbývá než čekat, jestli se na ně do konce prázdnin dostane řada," potvrzuje Zdechovský.
Výrazně ubyl také počet brigádníků, kteří na léto vyjíždějí pracovat do hotelů a restauračních zařízení v přímořských letoviscích. Turistický ruch dosáhl v minulých letech na vrchol a nyní zažívá prudký pád. Jedním ze způsobů, jak strávit léto v zahraničí, je tak hlídání dětí. Poptávka po au-pair službách je stále dostatečně silná.
O něco lepší je situace v Praze a ve větších městech, kde agentury a pracovní servery nabízí pozice pokladních, v call centrech, prodavačů v rychlých občerstveních nebo tazatelů dotazníkových šetřeních.
"Kdo si chce přivydělat ke studiu nějakou korunu, nemůže si příliš vybírat," dodává závěrem expert na krizovou komunikaci a řízení Zdechovský.