Co jsem o malíři zjistila:
Narodil se roku 1945 na statku v Teplýšovicích nedaleko Benešova. Vyučil se strojním zámečníkem, promalířskou dráhu nebyl tehdy ještě připraven, ani rozhodnut. Výtvarné umění před
vším upřednostnil až po vojně, jeho rozhodnutí mělo vliv na přesídlení do
Prahy. Dva roky pracoval jako dělník v továrně Pragovka, aby mohl přes den
malovat, bral si záměrně noční směny. Několik let působil jako kulisák na
pražské FAMU, kde navázal přátelství zejména s herci z okruhu Činoherního
divadla. Do této doby spadají jeho první básnické pokusy. V současné
době píše sporadicky, ale poezie je stále důležitou součástí jeho tvorby. Každý
jeho obraz má před svým vznikem nejprve básnický název. Sám říká: „Název obrazu je reálná myšlenka obrazu, který následně namaluji.“
Více než 15 let putoval se stojanem a paletou krajinou a zobrazoval figurální náměty. Poté zjistil, že mu figura nepřináší to, co od malování očekává, tedy vnitřní prožitek a uspokojení. A tak svou další tvorbou dospěl k čiré abstrakci. Má rád americký expresionismus, podobně jako oni věří, že abstraktní umění může sdělovat nové a hluboce výtvarné pravdy.
Studoval na SOŠV Praha, což je Střední odborná škola výtvarná (Výtvarná škola Václava Hollara). Přes dvacet let působil jako pedagog na Střední uměleckoprůmyslové škole na Žižkově obor užitá malba. Jeho školením prošlo více než sto posluchačů, jednou z nich byla i Terezie Zemánková, nyní historička umění, výtvarná publicistka a kurátorka výstav. O obrazech svého kdysi pedagoga se vyjádřila slovy: „Obrazy Jaroslava Štědry zachycují podstatu přírody a krajiny. Autora příroda fascinuje, zejména její neustálé proměny barev, vůní a světla. V jeho obrazech je jisté tajemno, je v nich vyjádřena i momentální nálada a stav ducha. Obrazy mají vnitřní dynamiku, chvějí se, vibrují, těkají, rozžehují se a pohasínají. Jsou bytostně lyrické.“ Velmi výstižné, lépe bych se vyjádřit nedokázala.
Je otcem dcery Marcely, od dětství ji svým výtvarným uměním ovlivňoval. Jeho dcera se věnuje různým formám výtvarného vyjádření, v poslední době se zabývá grafickou technikou linorytu, měla několik výstav. Profesně se věnuje hudbě, je členkou operního souboru Státní opery. Vedle své profese se pravidelně věnuje autorské tvorbě alternativního divadla, psaní poezie a hudebních textů, hraní na klarinet a zpěvu v kapele.
Je hlavní postavou dokumentu, který byl v rámci výstavy v galerii promítán. Dokument o tvorbě byl velmi zajímavý, mnohé objasnil.
Jsem ráda, že jsem výstavu nezmeškala. Do Galerie Smečky chodím často, bohužel v posledních měsících jsem výstavy absolvovala až v poslední den. Tudíž zhlédnutí z mého pohledu zajímavé výstavy mohu doporučit, ale na jiném místě. Až se tedy dočtete, že některá galerie vystavuje obrazy Jaroslava Štědry, tak si určitě najděte na výstavu chvilku času. Určitě si zpříjemníte den.
V současné době má Galerie Smečky prázdniny. Další akce je naplánována na termín od 5. září do 13. října, kdy by měla proběhnout výstava s názvem Naše koláže. Výstava koláží má být zaměřena v historickém průřezu na tu část kolekce, která různými způsoby komentuje realitu doby. Koláže se mi líbí, určitě se zajdu podívat. Umístění Galerie Smečky u Václavského náměstí je velkou výhodou. Dostupnost místa je velmi dobrá a možnost spojit své jiné aktivity v této oblasti s návštěvou galerie se přímo nabízí.
ChytráŽena.cz