Show Jana Krause – 3.2. 2016:
Vladimír Javorský – dlouhodobě patří k nejvytíženějším českým hercům. Na svém kontě má kolem padesáti filmových a televizních rolí, v roce 2011 získal Českého lva za hlavní mužský herecký výkon ve filmu Poupata. Na nejprestižnějších divadelních scénách ztvárnil desítky rolí. V současné době ho mohou diváci vidět mj. ve Stavovském divadle v Havlově Zahradní slavnosti či na Nové scéně v opeře Toufar.
Terezie Kovalová – excelentní violoncellistka a úspěšná modelka poutá pozornost nejen svými dlouhými, bílými vlasy, ale především hudebními výkony a širokým rozptylem. Hrála s Janáčkovou filharmonií, zároveň vystupuje s kapelou Calm Season, s Vladivojnou La Chia, ale i s Jarkem Nohavicou nebo třeba s kapelou Lucie. Přiznává, že je založením bigbíťák. „Miluju rockové balady. Třeba Rainsong od Led Zeppelin. V šesti letech jsem objevila Woodstock, to byl zásadní zlom.“ Na koncertech a v nahrávacích studiích je jejím takřka pravidelným doprovodem malý, bílý Jack Russell teriér. „Jezdí s námi, nemá problém spinkat na pódiu. Samozřejmě, když má možnost, stává se totálním šílencem,“ říká o něm Terezie.
Prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc. – profesorka neurologie zaměřující se na spánkovou medicínu. Je jedním z našich největších expertů na spánek. Ví, co způsobuje spánkovou opilost, co způsobuje nedostatek nebo nadměrnost spánku nebo jak to bylo ve skutečnosti s nespavostí Balzaca a Napoleona. Ví také, jak a kde máme ideálně spát, jak se před spánkem chovat, co dodržovat, čemu se vyhýbat, jaký vliv má na kvalitu spánku náš věk a jaké množství spánku je nejlepší. Varuje před tím, že nedostatek spánku se může odrazit ve vážných zdravotních potížích, např. hrozí infarkty, cévní mozkové příhody, ale člověk může i výrazně přibírat na váze. Na druhé straně varuje i před narkolepsií – nadměrnou spavostí. Jak je to podle paní profesorky s rozdělením spáčů na sovy a skřivany? Mají miminka sny? Jaký je rozdíl mezi nočními můrami a nočními děsy? A jak je to např. s mýty kolem nespavosti slavných osobností historie?
Napoleon prý spal jen čtyři hodiny denně a Balzac prý psal zásadně v noci. „Je pravda, že Napoleon spal v noci jenom tři a půl hodiny, ale pak si to nahrazoval dvacetiminutovými denními spánky a spal třeba ještě čtyřikrát během dne. Takový režim stejně nemůžu doporučit. Jednou jsem se zúčastnila studie se spánkovou deprivací v Kanadě. Testovaní lidé spali dvě až tři hodiny denně – a nakonec z nich byly úplné ,mátohyʻ trpící spánkovou opilostí,“ vysvětluje paní profesorka. Dodává, že poruchy spánku byly asi odjakživa. „Jednu popsal například Charles Dickens v roce 1836, a proto se jí říká Pickwickovský syndrom podle postavy z jeho slavné knihy.“
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause
uvidíte ve středu 3.2. 2016 ve 21.35 na Primě.
Zdroj, foto: Prima
Vendula Vrablová