Nedaleko českých hranic na sever od naší republiky v Německu se nachází rozsáhlý skalní hrad Oybin. Tento rozsáhlý hradní komplex se do dnešních dní bohužel nedochoval v celé své původní kráse, ovšem i v současné době stojí za to ho navštívit.
Hrad se nachází na stolové hoře na okraji obce Kurort Oybin. Počátky hradu spadají do 13. století a během své historie vystřídal několik majitelů (např. Jindřicha z Lipé či Jana Lucemburského) a v počátku sloužil jako strážní stanoviště na důležité stezce spojující Čechy s Lužicí. Je spojen i se jménem významného českého krále a římského císaře Karla IV., který zde nechal vybudovat celestinský klášter a celkově nechal také hrad rozšířit. Umístil zde i mnohé své sbírky a relikvie z pražské katedrály, které naštěstí včas převezl zpět do Čech. Hrad totiž bohužel později postihl ničivý požár. Samotný celestinský klášter je ohromná stavba, která i v současnosti zaujme svou velkolepostí a rozsáhlostí, i když už ani ten není kompletní. Hrad v historii musel odolávat i nájezdům, především husitů, ale vždy vydržel a nebyl dobyt a to především díky svému umístění. Po svém největším rozkvětu v 15. století hrad už nikdy nenabyl své důležitosti. V roce 1577 byl hrad zapálen bleskem a jeho velká část byla zničena. Dál už jen hrad chátral. K jeho znovuobjevení došlo částečně v 18. století v době romantismu, kdy hrad zaujal umělce, především malíře. Postupně se k němu začali vydávat i turisté a v roce 1883 zde bylo poprvé otevřeno muzeum. Jelikož se ale hrad nijak neupravoval a neopravoval, byl jeho stav stále žalostnější, což vedlo postupně k možnosti jeho uzavření. Až po roce 1990 na hradě začaly rozsáhlé opravy a restaurátorské práce, které hrad uvedly do současného stavu a v podstatě ho zachránily.
V současné době si hrad můžeme prohlédnout, a jelikož se hrad nachází nedaleko českých hranic, je zde k dispozici i tištěný český průvodce a popisky na hradě jsou také dvojjazyčné – německé i české. Stavba je to opravdu monumentální. Nachází se zde muzeum, zbytky kláštera, v prostorách hradu se nachází i dvě nádrže na dešťovou vodu, z nichž jedna je hluboká 5 metrů. Dále je zde umístěn menší, ale upravovaný hřbitov, který stále slouží ke svým účelům a mohou zde být pohřbeni pouze obyvatelé obce Oybin. Za hřbitovem byla v roce 1854 postavena vyhlídková restaurace, jejíž budova byla vystavena ve švýcarském stylu. Za hostincem se můžeme buď vydat dále vyhlídkovou stezkou, nebo se vrátit a po kamenných schodech vyjít na nejsevernější a zároveň nejvyšší bod celého areálu, kde se nachází jednak vyhlídka a zároveň je zde umístěn i malý domek s kamerou obskurou.
Jelikož se tato asi nejnavštěvovanější a nejvýznamnější památka Horní Lužice nachází nedaleko českých hranic, je její návštěva celkem snadná a lehce dostupná. Můžeme sem dojet jak autem, tak také na kole. Nevšedním zážitkem je ovšem jízda horským expresem z města Cvikov v severních Čechách. Tento horský expres je vlastně malý vláček s dvěma vagónky, který se vydává po silničkách a celá trasa z českého městečka do německého letoviska trvá necelé dvě hodiny. Z německého Oybinu se dá podobnými dopravními prostředky vydat dále po okolí, na další význačná místa, která stojí za to navštívit.
ChytráŽena.cz