Nedaleko hranic s českou republikou se zastavíme ve městě Salcburk vzdáleném asi 250 km od hlavního města Vídeň. Patří k nejvýznamnějším obchodním a kulturním centrům Rakouska. Počet obyvatel města se dnes blíží počtu kolem 150000. Jde o 4. nejlidnatější město v Rakousku. Je to rodné město několika známých osobností. Narodili se zde například geniální muzikant Wolfgang Amadeus Mozart, nebo fyzik a astronom Christian Doppler.
Vyhledáváte historické památky? Pozornost návštěvníků města zaujme například Salcburské muzeum. V létě roku 2007 byly otevřeny nové prostory muzea v nádherné historické budově Nové rezidence na Mozartově náměstí, které leží v srdci salcburského Starého města.
Navštivte pevnost, která byla vybudována v roce 1077, Dům Wolfganga A. Mozarta a jeho rodný dům, Salcburský chrám, nebo zámek Hellbrunn. Děti nadchne místní ZOO, která patří v regionu k nejčastěji navštěvovaným místům. Najdete tam 140 druhů živočichů, některých velmi vzácných a prohlédnout si můžete více než 800 zvířat. ZOO je rozdělena na různé části světa, např. Afrika, Amerika, Eurasie atd. V dětské ZOO si pak děti mohou vyzkoušet krmit zvířata. Speciální krmení je nutné si zakoupit na pokladně u vchodu.
Přibližně 10 km jihozápadně od Salcburku, v přírodním parku na úpatí Untersberg je skanzen Salzburger Freilichtmuseum o rozloze 50 hektarů, který se začal budovat v roce 1979 a získal i několik ocenění. Stojí tu více než 70 historických staveb, pocházejících ze zdejšího regionu. Stavby se datují od 16. do 20. století. Naleznete tu kovárnu, mlýn, stodoly, lidové domky, starou hospodu a další stavby. Většina ze staveb je dobově zařízena. Muzeum disponuje více než 60 000 různými artefakty. Součástí muzea je i dobrodružné dětské hřiště. Rodinné vstupné stojí 20 EUR.
Náš výlet zakončíme sladkou tečkou ve vesničce Grödig zhruba 6 km od města Salcburk. Právě zde se vyrábějí vyhlášené bonbony Mozartovy koule. Na vytvoření bonbonu podle tradiční receptury Paula Prince je zapotřebí 14 kroků a 2,5 hodiny práce. Jádro ze zeleného marcipánu je zabaleno ve vrstvě tmavého a světlého nugátu polité čokoládou.
Jako všechno, co je dobré a žádané, tak ani tahle delikatesa neušla pokusům o padělání. Kopírovaly se receptury a vydávaly za originální bonbony. Situace už byla neúnosná a vyvrcholila na konci sedmdesátých let, kdy došlo k soudnímu sporu o používání značky a tvaru mezi rakouským výrobcem Mirabell a německým Reberem, spor se dostal i na projednávání spolkového sněmu v Bonnu a k orgánům Evropské unie v Bruselu. Výsledkem je, že pouze Mirabell smí vyrábět celokulaté Mozartovy koule, ostatní výrobky musí být v jednom místě zploštělé. Objem její výroby je přes 90 miliónů koulí exportovaných do více jak 30 zemí. Od roku 1945 firma vyrobila 1,5 miliardy koulí.
Dalšími výrobci v Rakousku jsou vídeňský Hofbauer (součást švýcarského koncernu Lindt) vyrábějící varianty s mléčnou a hořkou čokoládou. Firma Manner dodává výrobky pod názvem Austria Mozartkugeln Victor Schmidt.
Zpříjemněte si zimní radovánky a vychutnejte si marcipánový luxus, bonboniéra od Mozarta potěší každého milovníka sladkých pochoutek.
Setury - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz