Chtěla bych napsat o velmi ožehavém tématu a to o tom, když někomu zemře blízká osoba. Jak se člověk v prvních chvílích cítí? Jak se má chovat okolí?
Říká se, že časem všechno přebolí, ale já bohužel s tímto výrokem nesouhlasím.
Každý člověk na takovouto situaci reaguje jinak. Někteří
vypadají naprosto v pořádku a reakce přichází o mnoho dní později. Takovým lidem pořád nedochází ona ztráta,
uvědomí si ji až o něco později. Někdo je smutný a šokovaný celou dobu. Okolí
se doporučuje s člověkem o smrti hlavně mluvit, mluvit o svých a jeho
pocitech a o tom, jak se cítí. Většina lidí totiž smutek drží v sobě a to
je špatné. Při smrti blízkého lidé prožívají velký kolotoč emocí, např. smutek,
zlost, vinu, úzkost, osamělost, šok nebo třeba i úlevu. Smrt se může projevovat
i tělesným způsobem, např. pocitem prázdna v břiše, staženým hrdlem,
nedostatkem energie apod.
A jak se člověk může chovat? Velmi různě, např. nepřítomným chováním, přejídáním nebo naopak nejezením, straní se druhých lidí, přehnanou aktivitou anebo schovává a uchovává předměty zemřelé blízké osoby. Ztráta blízké osoby je pro každého velká citová rána.
A co vás čeká po smrti blízké osoby?
Zejména běhání po úřadech s různými dokumenty, zařizování pohřbu a výběr pohřební služby a toto není už vůbec pro nikoho příjemné. Člověk se v takové situaci nedokáže pořádně soustředit, natož aby ještě vše zařizoval. Pokud člověk zemře v nemocnici či léčebně, o pohřební službu se většinou postará nemocnice. Když člověk zemře doma, musíte ihned zavolat lékaře, který konstatuje smrt člověka. Poté můžete vy sami kontaktovat pohřební úřad (službu). Pohřební úřad bude chtít vědět vaše jméno i jméno zemřelého a nejspíš bude chtít i smuteční šaty pro mrtvého.
Pohřeb
Nejlevnější je pohřeb bez smutečního obřadu. Volí tak mnoho lidí z různých důvodů (nedostatek peněz, vypjaté a špatné vztahy v rodině…). Nejčastější ale bývá pohřeb se zpopelněním a řádným smutečním obřadem. Další možností je uložení mrtvého do země s obřadem. Způsob pohřbu se určuje podle přání blízkých či zemřelého.
Úřady
Také musíte hodně běhat po úřadech. První návštěva by měla být na matrice s občankou zemřelého, kopií rodného listu a nebo oddacího listu. Ohledací list (potvrzení o úmrtí) posílá na matriku přímo lékař. Matrika poté zhotoví úmrtní list. Jaké další doklady musíte odevzdat a kde? Řidičský průkaz na příslušném dopravním inspektorátu, průkazku pojišťovny na pobočce zdravotní pojišťovny, cestovní pas v oddělení pasů a pokud zemřelý pobíral důchod, tak i na poště.
Doufám, že tento článek pomůže lidem s těžkou životní situací alespoň ohledně úřadů apod. Bohužel jinak se se smrtí milované osoby musí každý vyrovnat sám. Chce to hodně času.
ChytráŽena.cz