Autor: Jaromír Jech
Ilustrace: Karel Řepka
Nakladatelství: XYZ s.r.o.
Rok vydání: 2008
Počet stran: 248 str.
Rozměry: 170 x 235 x 17 mm
Cena: 269 Kč
Sbírka pohádek, jež vycházejí z lidových pramenů a představují Krakonoše od vzniku jeho legendy. Krakonoš – bytost majestátní, velebná, vznešená.
Jak by ne, vždyť vous mu
narostl až po pás a hlavou se takřka dotýká oblaků. Když se rozzlobí, přivolá
hromy a blesky a s nimi sešle na zem lijavec. Nikdy se nestalo, aby nepomohl tam,
kde bylo třeba. Ať už v nemoci, nebo v nouzi. Ano, známe ho.
Ale víme toho o něm dost? Víme, co tropil jako malý kluk? Jak se Krakonoš dostal do Krkonoš? Proč se na Krakonoše nemá volat Rýbrcoule? A proč se jednou vydal nechtěně na cestu kolem celých Čech?
O autorovi
Jaromír Jech se narodil 27. 8. 1918 ve Václavicích na Benešovsku, zemřel 19. 9. 1992 v Praze. Významný český folklorista, etnograf, literární historik, germanista, spisovatel. Absolvoval gymnázium v Benešově, poté studoval na FF UK v Praze. Po druhé světové válce získal stipendium na universitě v Basileji. V roce 1946 se aproboval jako středoškolský profesor, po třech letech zakončil doktorandské studium.
Od roku 1954 pracoval v Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV, zastával mj. funkci vedoucího slovesně folkloristického oddělení a v roce 1964 se stal ředitelem celého Ústavu (po akademiku Jiřím Horákovi), předsedou celostátní oborové komise pro etnografii a folkloristiku a zároveň předsedou pro obhajoby kandidátských disertačních prací v oboru národopisu. Ještě před tím byl v Paříži v roce 1960 zvolen zakládajícím členem International Society for Folk-Narrative Research a členem celonárodopisné světové organizace International Society for Ethnology and Folklore.
Významná je jeho publikační činnost v Českém lidu (od roku 1954 je členem redakce). Mezi jeho knižní publikace, kterými se budeme zabývat, patří např. Lidové povídky z Kladska, vydané v SNKLHU v Praze v roce 1959, tedy rok po vlastní edici třetího vydání Kubínových Kladských povídek, které k vydání sám připravil. Uveďme ještě soupis pohádek Tschechische Volksmärchen (Berlín, 1961).
Výsledky své mnohaleté folkloristické činnosti zúročuje a popularizuje v pohádkových knížkách vycházejících v SNDK (Povídá babička poudačku, 1962, Moudrý rozsudek, 1962, Žerty s hastrmany a čerty, 1965 aj.).
Tuto knihu Krkonošské pohádky si můžete zakoupit na internetových stránkách nakladatelství XYZ.
PetraC
ChytráŽena.cz