Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 07.01. 2025
Dnes má svátek Vilma
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Obyčejná laskavost, Neobyčejná nestoudnost

7. 10. 2024 | Knižní tipy
Název: Obyčejná laskavost, 
Neobyčejná nestoudnost
Autor: Michal Viewegh
Datum vydání: 09 / 2024
Nakladatelství: Ikar
Formát: 149 × 185 mm, 582g
Počet stran: 384
Vazba: Pevná
Cena: 359 Kč

Pečovatelka Jiřina žije v unaveném, nevzrušivém manželství s nepříliš známým hercem Luďkem. Tedy až do chvíle, kdy se rozhodne domněle obyčejnou laskavostí pomoct jednomu z klientů, které má v domově důchodců na starosti.

Když stárnoucí spisovatel Mojmír dostane nabídku na štědře honorované autorské čtení, neodmítne – přestože se čtení má odehrávat na teambuildingové akci firmy, v níž pracuje Mojmírova bývalá manželka. A té pan autor rozchod nikdy neodpustil. Nejen proto se karnevalový výlet k Ďáblově prdeli v České Kanadě záhy změní v neobyčejnou nestoudnost…

Obyčejná laskavost Neobyčejná nestoudnostUkázky z knihy Obyčejná laskavost,

Neobyčejná nestoudnost:


Jsem tak unavená, že si toho všiml i můj jindy poměrně ignorantský manžel Ludva.
„Co je s tebou, Jiřka?“ zeptal se mě přímo.
„Nic,“ odpověděla jsem mu i dnes bez přemýšlení.
Úplně stejně jako na tuhle otázku odpovídám po celé naše manželství – napůl automaticky, napůl povinně. Ludva na mou odpověď už skoro čtvrt století reaguje vždy stejně (a nikdy jinak) – buď se s ní alibisticky spokojí (on se mě přece jasně ptal, tvrdí mi pak pokaždé, když se situace ještě více vyhrotí), nebo neméně alibisticky předstírá zájem a naléhá, abych svou stručnou odpověď rozvinula – a když to výjimečně udělám a s nějakým svým problémem se mu detailněji svěřím, se špatně skrývanou velkorysostí, která se v jeho hereckém provedení nijak neliší od nekonečné štědrosti, mi zdarma poskytne knížecí radu, ať to neřeším.
„Neřeš to, Jiřka!“ oznamuje mi i dnes sebevědomě.

„Jak sakra neřeš to?!“ vybuchnu z posledních sil. „A kdo to vyřeší?“ „Já, samozřejmě,“ odpoví mi.
Toho se právě bojím. A ještě ke všemu vidím, že Pán všeho tvorstva je momentálně v dobrém rozmaru, což znamená, že tentokrát se nespokojí s předstíráním pomoci, ale skutečně mi začne s řešením dotyčného problému diletantsky pomáhat.
Mou domněnku potvrzuje i onen pohrdavě shovívavý výraz, který se ve stárnoucím obličeji mého stárnoucího prince a hrdiny z reklamy na hemoroidy objeví pokaždé, když mi loktem otvírá víčko sklenice s okurkami (a nenávratně ho tak poničí) nebo když mi sundává mixér nebo toaster z horní police, na kterou při své výšce nedosáhnu (a zhruba v jednom případě z pěti ho upustí). Podle Ludvíka mají nějaké aspoň trochu dobré řešení všechny životní situace bez výjimky – i ty, které ve skutečnosti žádné dobré řešení nemají, a dokonce i ty, které nemají řešení vůbec...

Informace o tom, že skoro šedesátiletý, poněkud zpohodlnělý a občas i nepatrně zapšklý spisovatel Mojmír, který už několik let na žádné společenské akci ani na žádné akci firemní – a už vůbec ne na jakémkoliv karnevalu – nevystoupil, hodlá odjet v červenci na recesistický karnevalový teambuilding, byla pro Mojmírovo okolí (včetně sázavského kamaráda Jonáše) značným překvapením, ne-li přímo šokem. Akci zaštiťovala firma Joker Consulting a její organizátoři ji nazvali „Pohádková cesta do Ďáblovy prdele“. Mojmír měl sehrát roli „programové kulturní vložky“. V neposlední řadě hodlal na akci odjet s dosud zavázaným levým okem – teprve před dvěma týdny mu ve vinohradské nemocnici operovali odchlíplou oční sítnici.

Jonáš navíc v první chvíli nevěděl, že Mojmír tohle všechno podstupuje především kvůli tomu, že ho o to požádala jeho exmanželka Hedvika, která do dotyčné firmy nedávno nastoupila a onoho výletu se rovněž zúčastní.
„Takže ty s tím zavázanym okem pojedeš místo povinný rekonvalescence na nějakej firemní karnevalovej zájezd někam k Ďáblově prdeli?!“ nechápal.
„Jo,“ usmál se Mojmír.

O autorovi knihy Obyčejná laskavost, Neobyčejná nestoudnost:


Michal Viewegh
(* 31. března 1962) je jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů po roce 1989. Je autorem vice než tři desítek knih, které byly přeloženy do 23 jazyků. Z řady románů se staly bestsellery a později byly také zfilmovány, přičemž mezi ty nejúspěšnější tituly patři třeba Báječná léta pod psa, Výchova dívek v Čechách, Román pro ženy nebo Vybíjená.

Po dokončeni vysoké školy se krátce věnoval vystudovanému oboru – učil na základní škole na Zbraslavi –, ale už v roce 1993 kantorské povolání opustil, na dva roky se stal redaktorem v nakladatelství Česky spisovatel, a pak definitivně spisovatelem z povolání. V roce 2012 mu praskla aorta, podstoupil dlouhou rekonvalescenci a trpěl depresemi a výpadky paměti. Do literatury se vrátil deníkovou knihou Můj život po životě. Žije v Sázavě.


Tuto knihu Obyčejná laskavost, Neobyčejná nestoudnost zakoupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Knižního Klubu nebo na eshopu Luxor.cz.



Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !