Autor: Alena Damijo
Datum vydání: 07 / 2024
Nakladatelství: Ikar
Formát: 134 × 207 mm, 274 g
Počet stran: 208
Vazba: Pevná
Cena: 239 Kč
Humorný román oblíbené české autorky sleduje příběhy dvou českých rodin, vydávajících se na prázdninovou rekreaci do žhavého ráje romantického ostrova Rhodos, který se zrovna vzpamatovává z největších požárů v historii Řecka.
K tomuto už tak velkému dramatu připočtěte pubertální děti, které se víc než o starobylé antické památky zajímají o moderní sociální sítě, a o tragikomické situace a další napínavé chvilky rozhodně nebude nouze. A protože jsou postavy a příběhy inspirované životem, najde se v nich snad každý, kdo buď cestuje a má děti, anebo to štěstí (případně smůlu!), že si pamatuje vlastní pubertu.
Ukázka z knihy
Srdečné pozdravy z Řecka:
Dneska v poledne nás čeká setkání s delegátkou. Těším se – to nemohu říct. Kdybychom si u ní nechtěli koupit ten fakultativní výlet na noční Rhodos, tak se na schůzku zvysoka vykvajznu a dál se rochním ve vodě. Rtuť teploměru už v deset ráno vystoupala k 37 °C a od té doby se tváří, že se tam hodlá po zbytek dne usadit, a pokud nám to přijde málo, klidně vyšplhá i výš.
Z chladivého bazénu proto lezu pět minut před dvanáctou jen velmi nerada, navíc mám stále v živé paměti loňské setkání s krétským delegátem panem Pavlem. Ten si nás z recepce odvedl ven do stínu olivovníků, kde dlouho neformálně hekal, jaké je horko, a otíral si kostkovaným kapesníkem kapky potu z radikálně postupující eroze lebky.
Nechápala jsem, proč jsme nemohli zůstat v klimatizované hale prostorné recepce, zvlášť když nás bylo jen osm a v recepčním předsálí byla spousta prázdných stolků s židlemi a gaučíky, ale jistě měl pobyt na výhni nějaký dobrý důvod.
Po delegátově úvodní etudě na téma místního klimatu, která vyzněla jak Beethovenova Symfonie č. 5 Osudová, a nikoli Óda na radost, již by rekreant v teplém kraji spíše očekával, se pan Pavel obrátil k jedinému dítěti celé naší české skupinky: „Ahoj, holčičko, jak se jmenuješ?“
„Verunka.“
„A kolik je ti let, Verunko?“
„Devět.“
„Tak to jsi asi moc šikovná holčička, viď?“
„To jsem, měla jsem na vysvědčení samé jedničky.“
„A jestlipak bys, Verunko, dokázala dojít támhle k baru a říct si pro mě o limonádu? Ta paní, co tam dělá, je taky moc šikovná a bude ti rozumět i česky.“
„Já vím, už jsem si tam párkrát byla pro pití, a dokonce to umím říct i anglicky. Chcete do té limonády led?“
Po takto promarněných deseti minutách jsme se dozvěděli jen to, co bylo napsané v informační knize cestovní kanceláře, totiž že číslo záchranné linky v Řecku je stejně jako všude v EU 112, že v Řecku je kriminalita sice nízká, ale i tak si máme dávat pozor, a že na recepci nám mohou poradit, kde si půjčit auto, kdybychom chtěli cestovat po ostrově. Ale ať jezdíme opatrně, protože Řekové se s nějakými pravidly silničního provozu moc nebabrají. Jedinou (pro mě pozitivní) novinkou byla informace, že on tady jako delegát za dva dny končí a převezme si nás slečna Soňa.
Následně nám pan Pavel chmurně sdělil, že všechny fakultativní zájezdy mají po zbytek týdne plně obsazené a že informaci, v kolik hodin nás poslední den autobus odveze na letiště, dá slečna Soňa na nástěnku dva dny předem.
Tím se v kostce zabila další půlhodina naší krétské dovolené, ale zase jsem díky tomu detailně prozkoumala spletitý růst větví starých olivovníků a poznala tak každou větvičku, ba i každý lísteček. Z přírodovědného hlediska to tím pádem nebyl tak úplně ztracený čas...
O autorce knihy Srdečné pozdravy z Řecka:
Alena Damijo (*1979)
Pokřtěna a odkojena Otavou, vysokoškolsky vzdělaná Moravou. Už od dětství milovala knížky a nesnášela matematiku a cizí jazyky, a tak vystudovala na FF UP český jazyk a literaturu. Hned poté odjela v roce 2002 před původně plánovanou výukou bohemistiky na ruské univerzitě do Londýna; roční aupairský pobyt se však protáhl až do současnosti a obohatil se o jednoho manžela, dvě holčičky, tři zlaté rybičky, nespočet cizojazyčných přátel a v neposlední řadě i učitelský postgraduál se specializací na první stupeň.
Autorka teď dříve pohrdanou angličtinu nejen učí a miluje, ještě navíc v londýnské základní škole kraluje – působí ve vedení školy, koordinuje několik předmětů, organizuje kulturní a společenské akce. Lásku k dříve vystudované češtině pěstuje už jen u dětí vlastních a po večerech ji spřádá do veselých fejetonů o životě za malou louží.
Debutovala knihou Anglické listí aneb Coolturní šok (2017), v níž využila své bohaté zkušenosti osobní i s psaním blogu a strhujících scénářů ke školním hrám, při nichž nezůstává jediné oko suché. Netrvalo dlouho a následovaly tituly Mé anglické sezony aneb Fucktografická ročenka (2018), Angličan v Česku aneb Czech Me Out (2019), Češka v Anglii aneb T(r)ipy za všechny prachy (2021) a Rozmarná Anglie aneb Nikdy není tak zle (2023, vše Ikar).
Tuto knihu Srdečné pozdravy z Řecka zakoupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Knižního Klubu nebo na eshopu Luxor.cz.
Vendula Flassig Vrablová
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz