Když je žába vhozena do horké vody, ihned si uvědomí nebezpečí a vyskočí ven. Když se ale voda v hrnci jen pomalu zahřívá, žába změnu nezpozoruje a nechá se uvařit. A přesně tak se „vaří“ navzájem dva lidé, kteří si zpočátku neuměli život bez sebe představit. Divadelní novinka Jak uvařit žábu slibuje velké překvapení pro ty, kteří znají oba hlavní protagonisty pouze z televizní obrazovky (spolu si zahráli např. v seriálu Ordinace v růžové zahradě). Bára Štěpánová a Pavel Nečas ve hře excelují v mnoha proměnách.
Diváci tak sledují jeden neobvyklý soudní proces „na onom světě“, který přibližuje skutečnou životní cestu jedné velké lásky, "varem" proměněné v domácí násilí. Autor textu a režisér Petr Strnad o své hře říká: „Hra je komická, ale zvolna přechází v tragédii: Fascinuje mě, jak je možné, že ti co se jednou milovali, si později dokážou tolik ublížit.“
A představitelka hlavní ženské role, Bára Štěpánová dodává: „Postava Blaženy vzbuzuje zároveň smích i pláč – je rozporuplná, tragikomická a hlavně výborně napsaná, takže není možné ji nemít ráda. Zahrát ji pro mě byla velká výzva a bylo mi jasné, že tohle je typ role, která se neodmítá…“
Námět na hru Jak uvařit žábu, poskládanou z příběhů zákaznic jednoho květinářství, vznikl v době, kdy si scénárista a režisér Petr Strnad, splnil svůj sen a otevřel si obchod s květinami. Právě tam, při rozhovorech nad vázáním pugétů, se rodily první nápady pro jeho divadelní scénář. Skutečně odžité příběhy vyvolávají smích, vzápětí však přichází soucit a dojetí. Postavy milenců, kteří nemohou být ani spolu, ani bez sebe, nabízejí oběma představitelům skvostné herecké party.
Dekoraci a kostýmy navrhl španělský výtvarník Estheban Tink, původní scénickou hudbu složil Robert Jíša. Pražská premiéra inscenace Jak uvařit žábu v režii Petra Strnada je plánována na pondělí 13. října 2014 od 19:30 v Divadle u Hasičů.
Novinku na repertoáru Divadla U Hasičů podporuje Bílý kruh bezpečí: organizace poskytuje již 23 let odbornou, bezplatnou a zároveň vysoce profesionální pomoc obětem a svědkům trestných činů.
Scenárista a režisér Petr Strnad (*1970 v Kladně)
Absolvent herectví na konzervatoři a režie na pražské FAMU (1999). Je úspěšným režisérem několika televizních inscenací: natočil např. hru Liščí doupě s Lindou Rybovou a Radovanem Brzobohatým nebo příběh o jedné nevydařené adopci Ani málo, ani moc s Vilmou Cibulkovou, Lukášem Vaculíkem a Slávkou Budínovou. Věnuje se také videoklipům (Chinaski - Dlouhej kouř a První signální, Žlutý pes - Modrá je dobrá) a je vyhledávaným režisérem reklamním spotů.
Už během studií byla zařazena jeho inscenace „To hezké růžové“ společností Hollywood ClassicEntertaintment do kolekce nejlepších studentských filmů FAMU 90. let minulého století. Za krátkometrážní film „Katrin a Rut získal Cenu diváků na festivalu evropských filmových škol v Cergy - Pontoise ve Francii. O rok později okouzlil snímkem „Maminka“, oceněným Výroční cenou Českého literárního fondu (1994). Kromě divadelní hry Jak uvařit žábu napsal také hru „Srdeční záležitosti“ věnovanou opět tématu lásky a křehkých mezilidských vztahů.
Bára Štěpánová (*1959 v Praze) hýří energií ve filmu i v divadle. Zahrála si v mnoha seriálech, pohádkách či televizních filmech, byla ale také osobní sekretářkou prezidenta Václava Havla.
Jako svérázná průvodkyně pořadů různých formátů s výrazně kladnými nebo naopak zápornými ohlasy působila na několika televizních stanicích (Gilotina, 1996; Čtveráci, 1999; Bárymetr, 2001; Trní, 2002). Před filmovou kamerou stála zatím naposledy jako sekretářka v komedii Jak se krotí krokodýli (2006), televizní diváci ji znají jako přísnou Babetu Trefnou v oblíbeném seriálu Ordinace v růžové zahradě.
Je potřetí vdaná, od roku 2009 za hudebníka Miroslava Barabáše. S předchozím manželem, podnikatelem Lubošem Rychvalským, má dceru Dominiku.
Své zážitky vtěsnala do autobiograficky laděné publikace „O čem nesmí nikdo vědět“.
Ráda si dopřeje dobré víno, golf nebo jógu.
Zdroj, foto: Divadlo U Hasičů