Koncert proběhne ve středu 24. října 2018 v Rohovém sále děčínského zámku. Je součástí festivalu Dny české a německé kultury, jehož hlavním organizátorem je Obecně prospěšná kulturně-vzdělávací a vědecká společnost v Ústí nad Labem Collegium Bohemicum, o.p.s. Peter Naryshkin získal své umělecké vzdělání například na Janáčkově konzervatoři v Ostravě či na Vysoké hudební škole Carl Maria von Webera v německých Drážďanech. Jeho umělecký výkon byl již mnohokrát oceněn, naposledy první cenou na Mezinárodní klavírní soutěži ve španělském Madridu.
Peter Naryshkin je také jedním z bývalých stipendistů nadace Brücke/Most, která podporuje mladé hudební umělce. Pro jeho umělecký rozvoj byly důležité mistrovské kurzy a spolupráce s Pavlem Gililovem, Jacquesem Rouvierem, Vladimírem Krainevem a Andreou Bonatta. Pravidelně koncertuje po celé Evropě, několikrát již vystoupil i v České republice. V Děčíně zahraje výběr z díla Fryderyka Chopina, jehož obdivovatelé si skutečně přijdou na své.
„Děčín patří mezi několik málo míst v České republice, kde Chopin zanechal výraznou stopu. Udržoval přátelský vztah s rodinou Thunů, který začal již v roce 1834. K prvnímu setkání došlo v Paříži, kde tehdy již známý klavírista a hudební skladatel dával hodiny klavíru pravděpodobně všem dětem hraběte Franze Antona. Příští léto pak trávil se svými rodiči Chopin v Karlových Varech, kam za ním Thunové přijeli a kde ho pozvali na návštěvu do Děčína,“ uvádí Ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku v Děčíně. „Rodina Chopinových pozvání přijala a na zámek 13. září 1835 skutečně přijela. Největší radost z toho nejspíš měla především nejmladší dcera zámeckého pána, dvacetiletá komtesa Josefína, zvaná Juža. Chopinovi rodiče záhy pokračovali v cestě do Polska. Děčín byl posledním místem setkání Fryderyka se svými rodiči, víckrát se již neviděli. Příštích pět dní okouzloval své hostitele virtuózní hrou a bezbřehou hudební fantazií. Navíc byl i velmi zábavným společníkem. Během svého pobytu zapsal Chopin do památníku komtes Anny a Juži celkem 141 taktů valčíku As-dur, na kterém právě pracoval. Skladba nese dedikaci: „slečně komtese J. Thunové“, pod kterou byl také později v přepracované verzi vydán tiskem,“ dodává Iveta Krupičková.
Dodnes se vedou spory, zda a jaká část skladby v Děčíně vznikla, protože je pravděpodobné, že na ní pracoval již v Karlových Varech. Navíc Chopin často zařazoval úryvky nových skladeb do svých vystoupení a podle reakcí publika na nich dále pracoval. Není proto vyloučené, že právě děčínský pobyt a kladné přijetí rozpracované skladby měly podstatný vliv na její podobu a dokončení.
Koncert proběhne 24.10.2018 od 18:00. Lístky lze zakoupit v pokladně zámku Děčín nebo přes portál Vstupenka Děčín. Vstupné na tento koncert je 120 Kč, studenti, senioři a držitelé ZTP 90 Kč.
Zdroj, foto: Zámek Děčín