Podnikatel Karel Kramář (1860-1937) si na své studijní cestě po Rusku našel svoji životní partnerku Naděždu Nikolajevnu Abrikosovou (1862-1936). Naděžda pocházela ze zámožné moskevské rodiny, stýkala se s politickou, uměleckou a vědeckou elitou Ruska. Karel Kramář byl tehdy významný český politik a poslanec říšské rady i zemského sněmu. Vyjadřoval se k národohospodářské, finanční i sociální problematice a zahraniční politice. Vlastnil lakovnu a cihelnu, disponoval akciemi i v dalších podnicích.
Z podnětu paní Naděždy vystavěl tři honosné vily. První byla na Krymu, druhá v Praze a třetí ve Vysokém nad Jizerou. Později byla vila na Krymu zkonfiskována a využívána jako ozdravovna stranických pohlavárů. Domy v Čechách se po první světové válce staly bydlištěm ruských uprchlíků a emigrantů, kterým Kramářovi obětavě pomáhali. Manželský pár je pohřben v kryptě pravoslavné církve na Olšanských hřbitovech.
Pozemek na stavbu pražské vily vybral Karel Kramář hlavně kvůli krásným pohledům na Staré Město, Vltavu, Malou Stranu a Pražský hrad. Projekt byl vypracován Fridrichem Ohmannem v roce 1911. Stavba počala ale až v roce 1913, protože vznikly spory ohledně některých detailů. Hlavně paní Naděžda chtěla stavební a technické věci řešit sama. Což se moc nelíbilo architektům a hlavně stavební firmě. Stavba byla dokončená až v roce 1921 z důvodu úprav interiéru. Vila je postavena v novobarokním stylu se secesními prvky. Jednotlivá průčelí dekoruje bohatá plastická výzdoba. Známé je heslo „Pravdou třeba proti všem“ na zábradlí předsunutého balkonu.
Po smrti manželů Kramářových byla vila využívána jako muzeum, poté ji vlastnilo Národní muzeum. Od roku 1952 přešla do vlastnictví Úřadu předsednictva vlády. Objekt byl využíván převážně k ubytování významných zahraničních hostů. Do současné podoby byla vila restaurována v padesátých letech. Nyní tedy slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky.
V rámci dne otevřených dveří jsem vilu navštívila. Výklad průvodce byl velmi podrobný a zajímavý. Prošli jsme jen část vily – reprezentační prostory. Viděli jsme hlavní společenskou místnost v patře vily, kde bývala jídelna se zimní zahradou a pracovnu. Z okna je nádherný pohled na Pražský hrad. Tuto společenskou místnost a pracovnu Karla Kramáře občas vídáme v televizi v záběrech z politických jednání. Navštívili jsme také kulečníkový pokoj, který Karel Kramář hojně využíval při rozhovorech s hosty. Z něj se šlo na terasu a poté do zahrady. Škoda, že se ve vile nesmí fotografovat. Přikládám tedy pár fotek z okolí vily.
ChytráŽena.cz