Nový projekt „Krychle“ představí výtvarná skupina Obr. ve veřejném prostoru na Klárově od 29. 9. do 18. 10. 2009. Výstava byla v pražském parku zahájena dne 29. 9. 2009. Vernisáže se zúčastnil kurátor Martin Dostál a výtvarníci Pepa Achrer, David Hanvald, Martin Krajc, Karel Štědr, Vojtěch Zita a Amar Mulabegovič.
Výstava Krychle je společným projektem tří ateliérů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze: architektury, grafického designu a malby. Jedná se o venkovní expozici maleb a grafik v architektonicky propracovaných nosičích – krychlích. Ty vymezují dílu určitý prostor, který je chráněný a zároveň i přístupný.
Hloubka rámu chrání dílo před přímým slunečním zářením, zatímco vnitřní světlo zajišťuje stálou viditelnost výstavy i v noci. Autorem architektury krychlí a jejich instalace je Vojtěch Zita z Ateliéru architektury VŠUP. Výstava prezentuje velkoformátové malby výtvarné skupiny Obr., mezi které patří Pepa Achrer, David Hanvald, Martin Krajc, Karel Štědr. Grafické ztvárnění výstavy navrhl Amar Mulabegovič z Ateliéru grafického designu VŠUP.
Výstava má za cíl představit činnost mladé generace umělců (architektů, grafických designérů a malířů) širší veřejnosti i těm, kteří by za normálních okolností výstavu v kamenné galerii nenavštívili. Umístěním výstavy do exteriéru města, do jeho běžného provozu, demonstrují, že moderní umění nepatří jen do izolace výstavních prostor, ale je určeno lidem.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, jakožto hlavní organizátor výstavy, podporuje mladé výtvarníky a kurátory, kteří představují tvůrčí potenciál pro následující desetiletí. Možnost experimentu a hledání generační platformy, kterou škola umožňuje, je značným přínosem nejen pro konfrontaci a názorové tříbení výtvarníků začínajících svou profesní dráhu, nýbrž také pro školu samotnou.
Krychle je jedním z velice zajímavých projektů, který vede ke spolupráci více ateliérů. Je to projekt na pomezí užitého a volného umění, s konceptem přenesení „galerie“ do ulic. Na rozdíl od doposud realizovaných projektů na téma umění v ulicích je Krychle projektem výjimečným svým rámcem, neboť nabízí možnost vystavit i počasí neodolná díla.
Výtvarná skupina Obr. je čistě malířskou skupinou ovlivněnou vzájemným přátelstvím studentů z pražských výtvarných škol VŠUP a AVU. Jednotliví členové neusilují o jednotný výtvarný projev, zásadní pro ně je v dnešním světě konceptuálního umění médium obrazu. Mezi „Obry“ patří: JOSEF ACHRER (*1982, AVU), DAVID HANVALD (*1980, VŠUP), MARTIN KRAJC (*1984, AVU) a KAREL ŠTĚDRÝ (*1985, VŠUP).
Karel Štědrý a Martin Krajc se věnují tématům hiphopové kultury a snaží se je zapojovat do širší souvislosti s klasickou malbou. David Hanvald používá při práci racionalistických přístupů a pravidel (například hra Inspiro), které mu připomínají zákony fungující ve společnosti. Josef Achrer se vrací ke kořenům společnosti samotné a podstatou jeho práce je vztah ke zbytkům přírody, ve které se pohybujeme.
David Hanvald, Karel Štědrý a Ondřej Maleček pocházejí z ateliéru STANISLAVA DIVIŠE (VŠUP). Martin Krajc s Josefem Achrerem z ateliéru MICHAELA RITTSTEINA (AVU). Diviš i Rittstein výrazně ovlivnili a pozitivním směrem usměrnili tvorbu svých mladých studentů.
„Obři“ se tak mohou už teď pochlubit například vítězstvím v konfrontační soutěži ARSkontakt (David Hanvald), Seat Arte emocion (Martin Krajc), zastoupením ve sbírce kutnohorské galerie Felixe Jeneweina (Ondřej Maleček, David Hanvald), účastmi na sympoziu v Toledu (Josef Achrer), nebo realizací nástěnných maleb podle návrhu Zdeňka Sýkory v Mezinárodním středisku letového prostoru v Jenči (Karel Štědrý, David Hanvald). Většina z nich má za sebou již dvacítku kolektivních výstav.
Zdroj: VSUP.cz
Simbelmine
ChytráŽena.cz